«Ղարաբաղում ադրբեջանցիների մզկիթները, սրբավայրերը և գերեզմանները ենթարկվել են բարբարոսության»
ԱՄՆ-ի Պետական դեպարտամենտը հրապարակել է՝ աշխարհում 2021 թվականին կրոնապաշտության ազատության մասին զեկույց, որում այդ թվում նաև նշվել են Ադրբեջանի նախկինում օկուպացված տարածքներում հայերի բարբարոսության ակտերը։
Զեկույցում, մասնավորապես նշվում է. «Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը 2021 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ընդունված՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության /ղարաբաղյան հակամարտություն հումանիտար հետևանքներ» բանաձևում հայտարարել է, որ ձգձգված հակամարտությունը աղետալի ազդեցություն է գործել տարածաշրջանի մշակութային ժառանգության և սեփականության վրա, և դրա համար պատասխանատվությունը դրվում է, ինչպես Հայաստանի, էլ Ադրբեջանի վրա։ Եվրոպական վեհաժողովը դատապարտել է այն վնասը և ավերվածությունները, որոնց համար, ինչպես նշվում է, Հայաստանը պատասխան է կրում այն շրջաններում, որոնք զավթվել էին հայ անջատողականների կողմից, իսկ այնուհետև նորից անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Մասնավորապես, 30 տարվա օկուպացիայից հետո բացահայտվել են Աղդամի, Ֆիզուլիի և մյուս շրջանների, առաջին հերթին տարածաշրջանի մշակութային ժառանգության լիովին ոչնչացման և կողոպտման վկայություններ։
Օտարերկրյա դիվանագետների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և լրագրողների խոսքերով, ովքեր այցելել են Հայաստանի կողմից աջակցվող անջատողականների կողմից վերահսկվող տարածքներ, հարյուրավոր օբյեկտներ, ներառյալ տարածաշրջանի շուրջ 400 000 մարդ կազմող էթնիկ ադրբեջանական համայնքին պատկանող մզկիթների, սրբավայրերի և գերեզմանատների մեծ մասը Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվելու ժամանակ թալանվել են, ենթարկվել են վանդալիզմի, պղծման, կամ լիովին ոչնչացման:
Զեկույցի հեղինակներին համաձայն, միջազգային ֆոտոլրագրող Ռեզա Դեգաթին, ով իր մասնագիտությամբ հայտնի է որպես «Ռեզա», փաստագրել է Ֆիզուլիում, Աղդամում, Զանգիլանում, Քելբեջարում և Ջաբրայիլում տասնյակ ադրբեջանական գերեզմանոցների համակարգված ոչնչացումը։ Գերեզմանները ամենուր պղծվել են, որոշ դեպքերում, թալանելու նպատակով, նրանցում անցքեր են բացվել, իսկ այլ վայրերում հայտնաբերվել են ծանր շինարարական տեխնիկայի միջոցով գերեզմաններ արտաշիրիմելու և ոչնչացնելու փաստեր։
Մեթոդական գերեզմանային վանդալիզմի արդյունքում շատ քիչ գերեզմաններ են մնացել անձեռնմխելի։ Տապանաքարերն ու հուշարձանները ոչնչացվել են մուրճով կամ նմանատիպ միջոցներով։ Բացի այդ, ադրբեջանցիների արտաշիրմված մնացորդներից պոկվել են ատամի ոսկե պրոթեզներ, գանգեր ու ոսկորներ ցրվել են, իսկ որոշ դեպքերում գերեզմաններն ամբողջությամբ ավերվել են։ Ինչպես հաստատում է լուսանկարիչ Ռեզան, դրանով հանդերձ, հայկական գերեզմանները գործնականում մնացել են անձեռնմխելի։
Քաղաքացիական հասարակության, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչների խոսքով, Ադրբեջանին վերադարձված տարածքների կոմլեքսային ականապատումը զրկում է Ղարաբաղի քաղաքների և գյուղերի հարյուրավոր կրոնական վայրերի ճնշող մեծամասնության հասանելիությունից և այդ օբյեկտներին հասցված ցանկացած վնասի աստիճանը կարող է երկար ժամանակ մնա անհայտ։
«Նշանակալից կրոնական վայրերի պղծման օրինակներն են հանդիսանում XIX դարի Հաջի Ալեքբեր մզկիթը Ֆիզուլիի շրջանում, որը ավերվել է, և Աղդամի Ջումա մզկիթը, որը վանդալիզմի է ենթարկվել պատերին հայերեն գրություններով։ Բացի այդ, կառույցը պատված է փամփուշտների անցքերով: Պղծվել, թալանվել կամ ավերվել են նաև ամբողջ Աղդամի գերեզմանատները, այդ թվում նաև XVIII դարի «Իմարաթ Գարվանդ» սրբազան և պատմական դամբարանները՝ քաղաքի Շեհիդների ծառուղին։ Շահիդների ծառուղի այցելած արևմտյան դիվանագետները հայտնում են, որ այնտեղ տեսել են փոսեր, որտեղ ժամանակին դիակներ են թաղված եղել, իսկ գերեզմանոցում մնացել է միայն մեկ տապանաքար, այն էլ կիսով չափ կոտրված։
Միևնույն ժամանակ, եվրոպացի խորհրդարանականների կարծիքով, քանի որ կրոնը և էթնիկ պատկանելությունը սերտորեն կապված են, նրանց կարծիքով, դժվար է շատ միջադեպերը դասակարգել, որպես բացառապես կրոնական պատկանելության վրա հիմնված»,- ասվում է Պետդեպարտամենտի զեկույցում։

«Мечети, святыни и кладбища азербайджанцев в Карабахе подверглись вандализму»
Государственный департамент США опубликовал доклад о свободе вероисповедания в мире за 2021 год, в котором в том числе были отмечены акты вандализма армян на ранее оккупированных территориях Азербайджана.
В докладе, в частности, отмечается: «В резолюции «Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном/Нагорно-Карабахский конфликт», принятой 27 сентября 2021, Парламентская ассамблея Совета Европы заявила, что затянувшийся конфликт оказал катастрофическое воздействие на культурное наследие и достояние региона, и ответственность за это лежит как на Армении, так и на Азербайджане. Европейская ассамблея осудила ущерб и разрушения, за которые, как отмечается, Армения несет ответственность в районах, которые были захвачены армянскими сепаратистами, а затем снова перешли под контроль Азербайджана. В частности, после 30 лет оккупации обнаружились свидетельства полного разрушения и разграбления Агдама, Физули и других районов, в первую очередь культурного наследия региона.
По словам зарубежных дипломатов, представителей гражданского общества и журналистов, которые посетили территории, находившиеся под контролем поддерживавшихся Арменией сепаратистов, сотни объектов, включая большинство мечетей, святынь и кладбищ, принадлежавших этническим азербайджанским общинам региона, составлявшим примерно 400 000 человек, были разграблены, подверглись вандализму, осквернению или полному уничтожению в период нахождения под контролем Армении».
Согласно авторам доклада, международный фотожурналист Реза Дегати, известный в профессии как «Реза», задокументировал систематическое уничтожение десятков азербайджанских кладбищ в Физули, Агдаме, Зангилане, Кяльбаджаре и Джебраиле. Могилы повсюду осквернены, в некоторых случаях с целью разграбления в них проделаны отверстия, а в других местах обнаружены доказательства эксгумации и уничтожения захоронений тяжелой строительной техникой.
В результате методичного кладбищенского вандализма нетронутыми осталось очень мало могил. Надгробия и памятники были разрушены молотком или схожими средствами. Кроме того, у эксгумированных останков азербайджанцев вырваны золотые зубные протезы, черепа и кости разбросаны, а в некоторых случаях могилы и вовсе полностью уничтожены. Как утверждает фотограф Реза, армянские могилы при этом остались практически нетронутыми.
По словам представителей гражданского общества, Программы развития ООН и правительства Азербайджана, комплексное минирование территорий, возвращенных Азербайджану, лишает доступа к подавляющему большинству из сотен религиозных объектов в городах и селах Карабаха, и степень любого ущерба этим объектам в течение долгого времени может оставаться неизвестной.
«Примерами осквернения значимых религиозных объектов являются мечеть Гаджи Алекпера XIX века в Физулинском районе, которая была разрушена, и Джума-мечеть в Агдаме, в отношении которой был совершен вандализм посредством нанесенных на стены надписей на армянском языке. К тому же строение изрешечено пулевыми отверстиями. Кладбища по всему Агдаму также были осквернены, разграблены или разрушены, в том числе священные и исторические гробницы XVIII века «Имарат Гарванд», Аллея шехидов города. Западные дипломаты, посетившие Аллею шехидов, сообщают, что видели там ямы, где когда-то были похоронены тела, и что на кладбище осталось только одно надгробие, и то полуразбитое.
Вместе с тем, как считают европейские парламентарии, поскольку религия и этническая принадлежность тесно связаны, трудно, по их мнению, классифицировать многие инциденты как основанные исключительно на религиозной принадлежности», - говорится в отчете Госдепа.