Քաղաքականություն - 04 Հունիսի 2022 - 17:01
Հայաստանը, հակառակ միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին, ոչնչացրել է ադրբեջանական ժողովրդի նյութական և մշակութային ժառանգությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը պատասխանատու է ադրբեջանական պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացման համար։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ 2022 թվականի փետրվարի 4-ին տեղի ունեցած տեսահանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություն ուղարկել ոչ միայն Ադրբեջան, այլև Հայաստան։ Սակայն հայկական կողմի ոչ կառուցողական դիրքորոշման պատճառով այս առաքելության այցը դեռ չի կայացել։ Ուզում եմ նշել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անգործությունը և այդ կազմակերպության որդեգրած դիրքորոշումը։ Չնայած ադրբեջանական հողերի երկարամյա օկուպացիայի հետևանքով մեր պատմամշակութային հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացմանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին այդ մասին բազմաթիվ լուսանկարչական փաստերի ներկայացմանը, այդ կազմակերպությունը փաստորեն աչք փակեց այդ տեսանելի ապացույցների վրա։
Օկուպանտի վրա որևէ ճնշում չի գործադրվել։ Ցավոք, դա վկայում է այս կազմակերպության քաղաքականացվածության մասին»,- ասել է Քերիմովը։
Նախարարը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը բազմիցս բարձրացրել է այդ հարցը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մակարդակով։
«Բացի այդ, Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունը, բազմաթիվ ոչ կառավարական կազմակերպություններ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոմիտեին են ներկայացրել բազմաթիվ նյութեր՝ կապված ներկայիս Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի մշակութային ժառանգության ոչնչացման հետ։ Հուսով ենք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն չի լռի այս բազմաթիվ փաստերի վերաբերյալ և կուղարկի տեխնիկական առաքելություն»,- ասել է Քերիմովը։

В ЮНЕСКО сделано обращение в связи с разрушением в Армении памятников, принадлежащих азербайджанскому народу
04 Июля 2022 13:43
Армения, вопреки нормам и принципам международного права, уничтожила материальное и культурное наследие азербайджанского народа.
Как сообщает Trend, об этом сказал министр культуры Азербайджана Анар Керимов.
Он подчеркнул, что Армения несет ответственность за уничтожение азербайджанских исторических и культурных памятников.
«На состоявшейся 4 февраля 2022 года встрече в видеоформате с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева, президента Франции Эмманюэля Макрона, Президента Совета Европейского союза Шарля Мишеля и премьер-министра Армении Никола Пашиняна была достигнута договоренность об отправке миссии ЮНЕСКО не только в Азербайджан, но и в Армению. Однако из-за неконструктивной позиции армянской стороны визит этой миссии до сих пор не состоялся. Хочу отметить бездействие ЮНЕСКО и занятую этой организацией позицию. Несмотря на преднамеренное уничтожение наших историко-культурных памятников в результате многолетней оккупации азербайджанских земель и то, что мы представили многочисленные фотофакты об этом в ЮНЕСКО, эта организация фактически закрыла глаза на эти визуальные доказательства. На оккупанта не было оказано никакого давления. К сожалению, это свидетельствует о политизации этой организации», - сказал Керимов.
Министр отметил, что азербайджанская сторона неоднократно поднимала этот вопрос на уровне ЮНЕСКО.
«Кроме того, гражданское общество Азербайджана, многочисленные НПО представили в комитет ЮНЕСКО многочисленные материалы, связанные с разрушением культурного наследия Азербайджана на территории нынешней Армении. Надеемся, что ЮНЕСКО не будет молчать об этих многочисленных фактах и осуществит отправку технической миссии. В этом вопросе на азербайджанскую сторону, на наше общество, НПО ложится большая ответственность», - сказал Керимов.