Գեներալ Մուրադովը գլխավորել է ռուսական «Վոստոկ» խմբավորումը Ղարաբաղից հետո՝ Դոնբաս
Ուկրաինայում ռազմական գործողության շրջանակներում ռուսական զորքերի «Վոստոկ» խմբավորումը ղեկավարում է գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը։
Նրա հետ հանդիպել է պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, ով ստուգում է անցկացրել է «Վոստոկ» խմբավորումում, ասվում է ռազմական գերատեսչության մամուլի հաղորդագրությունում, գրում է «Կոմերսանտը»։
«Հրամանատարական կետում «Վոստոկ» խմբի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչության ղեկավարին զեկուցել է ստեղծված իրավիճակի և ՝ պատասխանատվության գոտում հակառակորդի ուժերին ջախջախելու վերաբերյալ մարտական առաջադրանքների կատարման առաջընթացի մասին»,- նշել են ՊՆ-ում։
Ստուգման ժամանակ Շոյգուն «Վոստոկ» խմբին հրամայել է «ծածկել Դոնբասը Ուկրաինայից հրետակոծությունից»։ Նախարարությունում հանդիպման այլ մանրամասներ չեն հայտնել։
Ռուստամ Մուրադովը Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնում է 2018 թվականից։ 2016 թվականին նա Ռուսաստանի ներկայացուցիչն էր Դոնբասի հրադադարի և շփման գծի կայունացման հարցերի վերահսկման և համակարգման կենտրոնում (ՀՀԳԿ): 2017 թվականին աշխատել է Սիրիայում որպես ռազմական խորհրդական, ինչի համար ստացել է Ռուսաստանի Դաշնության հերոսի կոչում։ 2017 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերը ղեկավարել է Կենտրոնական ռազմական օկրուգի 2-րդ գվարդիական կարմիր դրոշի շքանշանակիր բանակը։ 2020 թվականի փետրվարի 20-ին նրան շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի կոչում։ Նա նաև ղեկավարել է Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։ 2022 թվականի փետրվարի վերջին նա հայտնվել է ԵՄ պատժամիջոցների տակ։

Генерал Мурадов возглавил российскую группировку «Восток»
Российской группировкой войск «Восток» в ходе «военной операции» в Украине командует генерал-лейтенант Рустам Мурадов.
С ним встретился глава Минобороны Сергей Шойгу, который проинспектировал группировку «Восток», говорится в пресс-релизе военного ведомства, пишет «Коммерсантъ».
«На командном пункте командующий группировки «Восток» генерал-лейтенант Рустам Мурадов доложил главе российского военного ведомства о текущей обстановке и ходе выполнения поставленных боевых задач по разгрому сил противника в зоне ответственности», - рассказали в Минобороны.
Во время инспекции Шойгу приказал группировке «Восток» «прикрыть Донбасс от обстрелов со стороны Украины». Другие подробности встречи в министерстве не привели.
Рустам Мурадов с 2018 года занимает пост заместителя командующего войсками Южного военного округа. В 2016 году был представителем России в центре по контролю и координации вопросов прекращения огня и стабилизации линии разграничения сторон (СЦКК) в Донбассе. В 2017 году работал военным советником в Сирии, за что получил звание Героя РФ. С декабря 2017 по декабрь 2018-го командовал 2-й гвардейской Краснознаменной армией Центрального военного округа. 20 февраля 2020 года ему было присвоено звание генерал-лейтенанта. Он также командовал российским миротворческим контингентом, временно размещенным в Карабахском регионе Азербайджана. В конце февраля 2022-го попал под санкции Евросоюза.
Группировка «Восток» участвует в боевых действиях на донецком направлении. Ранее не раскрывалось, кто именно руководит ею. 4 июля президент РФ Владимир Путин призвал группировки «Восток» и «Запад» продолжать выполнение задач «по ранее утвержденным планам, по единому замыслу».