09 Օգոստոսի 2022 16:40
Թուրքիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հարցազրույց է տվել թուրքական առաջատար ԶԼՄ-ներին։
Ջ.Բայրամովը պատասխանել է TRT World-ի, Hurriyet-ի, Anadolu-ի, Haber Global-ի և Daily Sabah-ի թղթակիցների հարցերին՝ կապված հետկոնֆլիկտային փուլում տարածաշրջանում խաղաղության և հանգստության ապահովման, Եվրամիության միջնորդությամբ բանակցությունների, Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի վերջին սադրանքների հետ, Հայաստանի կողմից եռակողմ հայտարարությունների խախտումները և ստանձնած պարտավորությունները չկատարելը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, Զանգեզուրի միջանցքի շուրջ աշխատանքը, Շուշայի հռչակագրից բխող հարցեր, արմատական կրոնական խմբերի հարձակումները Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա։
Նախարարը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակի և համագործակցության բազմաթիվ ոլորտների, տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և զարգացման ապահովմանն ուղղված Ադրբեջանի տեսակետների ու քայլերի, մեր երկրի կողմից իրականացվող վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքների, տրանսպորտային և հաղորդակցության ուղիների վերականգնման, ինչպես նաև ականային վտանգի մասին։

Джейхун Байрамов дал интервью известным турецким СМИ
В рамках рабочего визита в Турцию министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов дал интервью ведущим турецким СМИ.
Дж.Байрамов ответил на вопросы корреспондентов TRT World, Hurriyet, Anadolu, Haber Global и Daily Sabah касательно обеспечения мира и спокойствия в регионе на постконфликтном этапе, переговоров при посредничестве Европейского Союза, последних провокаций Армении против Азербайджана, нарушения Арменией трехсторонних заявлений и невыполнение ею своих обязательств, процесса нормализации турецко-армянских отношений, работ по Зангезурскому коридору, вопросов, вытекающих из Шушинской декларации, нападения радикальных религиозных групп на посольство Азербайджана в Лондоне.
Министр проинформировал представителей СМИ о высоком уровне отношений между Азербайджаном и Турцией и многочисленных направлениях сотрудничества, взглядах и шагах Азербайджана по обеспечению мира, безопасности и развития в регионе, работах по восстановлению и реконструкции, проводимых нашей страной, восстановлении транспортных и коммуникационных путей, а также минной опасности.