10 Օգոստոսի 2022 15:26
«Ես իմ գործընկերոջը տեղեկացրել եմ տարածաշրջանում վերջին իրավիճակի, հետկոնֆլիկտային շրջանում Ադրբեջանի կատարած աշխատանքի մասին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Ալժիրի արտաքին գործերի և արտերկրում ազգային համայնքների նախարար, երկրի նախագահ Աբդելմաջիդ Թեբբուի հատուկ ներկայացուցիչն Ռամթան Լամամրի Բաքու այցի արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում։
«Ես իմ գործընկերոջը տեղեկացրել եմ վերականգնման աշխատանքների, նախկին հարկադիր վերաբնակների Ղարաբաղ վերադարձի մասին։ Անցած ամիս կայացել է մեր առաջին հարկադիր վերաբնակների վերադարձը Զանգիլանի շրջանի օկուպացիայից ազատագրված Աղալը գյուղ։ Կարծում եմ՝ սա մեծ վերադարձի սկիզբն է»,- ասել է նախարարը։
Ջ.Բայրամովը նշել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացող գործընթացները, այդ թվում՝ հայկական կողմի ոչ կառուցողական քաղաքականությունը։

Джейхун Байрамов проинформировал алжирского коллегу о ситуации в постконфликтный период
«Я проинформировал своего коллегу о последней ситуации в регионе, работе, проделанной Азербайджаном в постконфликтный период».
Как сообщает Report, об этом на пресс-конференции по итогам визита в Баку министра иностранных дел и национальных общин за рубежом Алжира Рамтана Ламамра, являющегося специальным представителем президента страны Абдельмаджида Теббу, заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
«Я проинформировал коллегу о восстановительных работах, возвращении бывших вынужденных переселенцев в Карабах. В прошлом месяце состоялось возвращение наших первых вынужденных переселенцев в освобожденное от оккупации село Агалы Зангиланского района. Я думаю, что это начало большого возвращения», - сказал министр.
Дж.Байрамов отметил продолжающиеся процессы между Азербайджаном и Арменией, в том числе неконструктивную политику армянской стороны.