ԱԱՀ. Հայաստանը դեռ չի կատարել մարդու իրավունքների ոլորտում իր հիմնական պարտավորությունը
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 56-րդ նստաշրջանում իր ելույթում փորձել է արդարացնել Խոջալուի ցեղասպանության մեջ մեղադրվողներին, որոնց դատավարությունն այս պահին ընթանում է Բաքվում։ Միրզոյանի հայտարարությունները հակասում են մարդու իրավունքներ հասկացությանը և խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մեկնաբանության մեջ։
«Այս ողբերգության տարելիցի նախաշեմին՝ Խոջալուի ցեղասպանության մեջ մեղադրվողների նկատմամբ իրականացվող գործողությունների օրինականությունը կասկածի տակ դնելու Միրզոյանի փորձը՝ խոսում է ցեղասպանության զոհերի հիշատակի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի մասին»։
Արարատ Միրզոյանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում բարձրացնելով Ադրբեջանից հեռացած հայերի հարցը, հերթական անգամ երեսպաշտություն է անում, քանի որ Հայաստանը դեռ չի կատարել մարդու իրավունքների ոլորտում իր հիմնական պարտավորությունը, այն է՝ պայմաններ չի ստեղծել այս երկրից վտարված արևմտյան ադրբեջանցիների խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար։.
Ուզում եմ հիշեցնել պաշտոնական Երևանին, որը հաճախ վկայակոչում է 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագիրը, որ այս հռչակագրի ստորագրումից հետո, Հայաստանը միայն ակտիվացրել է իր ռազմական գործողությունները՝ օկուպացնելով Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը և էթնիկ զտումների ենթարկելով մոտ 800 հազար ադրբեջանցիների։
Խաղաղությունը ձեռք է բերվում ոչ թե փաստաթղթերին հղումով, այլ կոնկրետ քայլերով։ Հայաստանի արագ ռազմականացումը և իր պարտավորությունները կատարելուց հրաժարվելը չեն նպաստում խաղաղությանը։ Այս բոլոր փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Հայաստանի կառավարությունը շահագրգռված չէ խաղաղությամբ և չի հարգում մարդու իրավունքները»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։