ԱԱՀ-ն ՄԱԿ-ից պահանջում է միջոցներ ձեռնարկել հայ ազգայնական Փայլանի դեմ
Քանի որ մոտենում է COP29-ը, հակաադրբեջանական հայտնի ուժերը «մարդու իրավունքների պաշտպանության» անվան տակ ակտիվացրել են իրենց հարձակումները Ադրբեջանի վրա: Freedom House-ը, Human Rights Watch-ը և նմանատիպ կազմակերպությունները, որոնք սերտորեն կապված են հայկական լոբբիի հետ, նախկինում գոնե փորձում էին թաքցնել իրենց հայամետ մոտիվները, իսկ այժմ բացահայտ ցուցադրում են իրենց հայանպաստ դիրքորոշումը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հայտարարության մեջ։
«Ադրբեջանի վրա արդեն հարձակվում են այս կազմակերպությունների ծագումով հայ աշխատակիցները։ Բացի այդ, այս կազմակերպություններն աջակցում են ռասիստական հայացքներ ունեցող հայ ակտիվիստների զրպարտություններին։ Վերջին օրինակը Freedom House-ի աջակցությունն է հայազգի ազգայնական Շեյլա Փայլանի՝ Newsweek-ում հրապարակված զրպարտչական հոդվածին:
Մենք խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի վրա հարձակումները և կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի թմրանյութերի և հանցագործության դեմ պայքարի գրասենյակին, որտեղ աշխատում է Փայլանը, անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել նրա դեմ»,- ասված է հայտարարության մեջ։