Բաքվի դատարանում տուժող Շարիֆ Ալիևը խոսել է հայկական գերության մեջ կրած խոշտանգումների մասին
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր շարունակված դատավարության ժամանակ տուժող Շարիֆ Ալիևը պատմեց, թե ինչպես է 2020 թվականի նոյեմբերին՝ 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ժամանակ, վիրավորվել Խոջավենդի ուղղությամբ և գերի ընկել, հաղորդում է AZERTAC-ը։
Շարիֆ Ալիևը պատմել է, որ գերության մեջ ենթարկվել է ծեծի և սարսափելի խոշտանգումների։ Տուժողը նշել է, որ գերի ընկնելուց հետո նրան տեղափոխել են Երևան։ Նա վիրավորում է ստացել երկու ոտքերից, ինչպես նաև կրծքավանդակի շրջանում։ Գերության մեջ գտնվելու ընթացքում հայ զինվորականները նրան ռուսերեն և հայերեն բառեր են ասել և պահանջել, որ նա կրկնի դրանք։ Շարիֆ Ալիևն ասել է, որ քանի որ չի կատարել նրանց պահանջը, հայ զինվորականները կրակել են նրա աջ ոտնաթաթի վրա։
Պատասխանելով մեղադրյալ Դավիթ Բաբայանի հարցերին՝ տուժողն ասել է, որ իր չորս զինակիցները սպանվել են, ինքը և մեկ այլ զինծառայող վիրավորվել են։ Վերջինս ծանր վիճակում էր և սպանվել է հայերի կողմից։ Շարիֆ Ալիևը գերի է ընկել։
Պատասխանելով մեղադրյալ Դավիթ Իշխանյանի հարցերին, Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջան վերադառնալուց հետո իրեն վիրահատել են Գյանջայի կլինիկայում։
Շարիֆ Ալիևը Ադրբեջան է վերադարձվել 2020 թվականի դեկտեմբերի 15-ին։