Բաքվի կենտրոնում արդեն եղել է Հայաստանի դեսպանատուն Պատմաճարտարապետական ռակուրս ՖՈՏՈՓԱՍՏԵՐՈՒՄ
«Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը Սպիտակ տանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ, դարձավ պատմական իրադարձություն, որը կարևոր դրական փոփոխություններ մտցրեց մեր երկրների միջև հարաբերությունների քաղաքականության մեջ։
Այս առումով, սոցիալական ցանցերում, այդ թվում՝ Caliber.Az-ի էջերում, ընթերցողները հարցնում են՝ հնարավո՞ր է, որ տեսանելի ապագայում, բոլոր պայմանավորվածությունների կատարումից և համապարփակ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, Ադրբեջանում բացվի Հայաստանի դեսպանատուն, իսկ Հայաստանում՝ Ադրբեջանի:
Այս առումով հետաքրքիր կլիներ կարճ էքսկուրս կատարել դեպի անցյալ և հիշել, որ մեր երկրում, ընդ որում՝ Բաքվի հենց կենտրոնում, արդեն եղել է Հայաստանի դեսպանատուն։
Սա տեղի է ունեցել Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության (Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - ADR, 1918 - 1920) օրոք։
Հայաստանի (այն ժամանակ՝ Առաջին Հանրապետության) դիվանագիտական առաքելությունը Ադրբեջանում գտնվում էր մեր մայրաքաղաքի կենտրոնում՝ Տելեֆոննայա փողոցի 5-րդ շենքում։ Այդ ժամանակ դիվանագիտական ներկայացուցիչը եղել է Գ. Ա. Բեկզադյանը։
Տարբեր ժամանակներում այս փողոցը կոչվել է նաև Ռոմանովսկի պողոտա, Ապրիլի 28-ի փողոց, Ուիլյամ Լինդլիի փողոց։
Այս ճարտարապետական շենքի ներկայիս հասցեն է Բաքվի Նասիմիի շրջան, Մայիսի 28-ի փողոց, շենք 5 (Ռաշիդ Բեհբուդովի փողոցի հետ խաչմերուկ, թիվ 23 միջնակարգ դպրոցի կողքին)։
Շենքը ճարտարապետական հուշարձան է. այն կառուցվել է 1895–1898 թվականներին՝ Ռուսական Կայսրությունում ծնված գերմանացի ճարտարապետ, Յոհան Վիլհելմովիչի (մկրտությունից հետո՝ Իվան Վասիլևիչ) պետական խորհրդական Էդելի նախագծով: