Բայրամով. Ադրբեջանը վճռականորեն աջակցում է միջուկային անվտանգությանը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին ստորագրել են ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ 2024-2029 թվականների տեխնիկական համագործակցության ոլորտում Երկրի շրջանակային ծրագիրը:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ստորագրումը տեղի է ունեցել ԱԳՆ և ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարների հանդիպման շրջանակներում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Բայրամովը նշել է, որ Ադրբեջանը վճռականորեն աջակցում է միջուկային անվտանգությանը և միջազգային համագործակցությանը դրա ամրապնդման համար՝ ընդգծելով ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսչական համակարգի անփոխարինելի դերը միջուկային էներգիայի չտարածման և խաղաղ օգտագործման գործում։
Նշենք ենք, որ փաստաթուղթը սահմանում է փոխհամաձայնեցված զարգացման առաջնահերթ կարիքները և շահերը, որոնք կաջակցվեն տեխնիկական համագործակցության միջոցառումների միջոցով: