Caliber.Az-ի բացառիկ. ահա թե ինչպես են ամերիկացիները վայրէջք կատարել Հայաստանում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ/ Սենսացիոն մանրամասներ
2024 թվականի օգոստոսի 6-ին Caliber.Az-ը բացառիկ նյութ է տարածել այն մասին, որ օգոստոսի 2-ին և 3-ին ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի երկու ինքնաթիռներ վայրէջք են կատարել հայկական Զվարթնոց օդանավակայանում։ Մենք տեղեկացրել ենք նաև, որ Boeing C-17 ռազմական բեռնատար ինքնաթիռներով, ռազմական բեռների հետ մեկտեղ, որոնք ներառում էին հատուկ սարքեր, որոնք հետևում են Իրանից արձակված հրթիռների և այլ ինքնաթիռների հետագծերին, Հայաստան է առաքվել նաև անձնակազմը, որը կվերահսկի այդ տեխնիկան։ Մենք հայտնել ենք նաև այն մասին, որ Ադրբեջանի և Իրանի հետ սահմանին տեղակայվելիք անձնակազմի վրա ուշադրություն չդարձնելու համար զինվորականներն ընտրվել են մանրակրկիտ. նրանց մեծ մասը ԱՄՆ բանակում ծառայող հայազգի ԱՄՆ քաղաքացիներ են, ինչպես նաև սլավոնական և կովկասյան արտաքինով, ովքեր ԱՄՆ են տեղափոխվել հետխորհրդային երկրներից: Անձնակազմը համալրված է հայկական զինված ուժերի համազգեստով և տեղակայված է Զանգեզուրում գտնվող հայկական զինված ուժերի ռազմաբազայում։
Caliber.Az-ի աղմկահարույց նյութի հրապարակման հաջորդ օրը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը շտապել է արձագանքել՝ Զանգեզուրում ամերիկյան զորքերի տեղակայման մասին տեղեկատվությանը։ ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչության պատասխանում ասվում է. «Հուլիսի 24-ին հաջողությամբ ավարտվեց «Արծիվ գործընկեր 2024» զորավարժությունը, որն ուղղված էր Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև համագործակցության ընդլայնմանը։ Մենք կարող ենք հաստատել, որ ամերիկյան ողջ տեխնիկան և անձնակազմը լքել է Հայաստանը»։
Բայց «Արծիվ գործընկեր 2024»-ը Հայաստանում անցկացվել է հուլիսի 15-ից 24-ը։ Սակայն ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռները Հայաստան են ժամանել օգոստոսի սկզբին։ Այսինքն՝ դեսպանատունը կարծես թե արձագանքեց, բայց բոլորովին թեմայից դուրս։ Այսպիսով, այն չկարողացավ հերքել մեր ներկայացրած տեղեկությունը։ Ակնհայտ է, որ եղել է շեղող մանևր, որը կոչված էր շփոթեցնելու տարածաշրջանի հանրությանը։
Ինչպես խոստացել էինք օգոստոսի 7-ի հոդվածում, ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում՝ Caliber.Az-ի խմբագրության տրամադրության տակ գտնվող Երևանի Զվարթնոց օդանավակայանում վայրէջք կատարած ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներից մեկի լուսանկարները։
Caliber.Az-ին հայտնի է օգոստոսի 2-3-ը Հայաստան ժամանած ամերիկացի զինվորականների առաջխաղացման երթուղին և տեղակայման ճշգրիտ վայրը։ Այսպիսով, լուսանկարում պատկերված ինքնաթիռը թռիչք է կատարել Քաթարից և Վրաստանի օդային տարածքով մտել Հայաստան։ Զվարթնոցում, որտեղից երկու օր առաջ խելամտորեն դուրս էին բերվել ռուս սահմանապահները, ամերիկյան այս ռազմական փոխադրողից բեռնաթափվել են երեք կոնտեյներ՝ սպառազինությամբ և ԱՄՆ ԶՈՒ անձնակազմով և ուղարկվել հետագա տեղակայման վայր։
Եթե ԱՄՆ դեսպանատունը և հայկական կողմը շարունակեն հերքել ակնհայտը, մենք պատրաստ ենք նոր մանրամասներ ներկայացնել պարոն Օսթինի խնամարկյալների Հայաստան ժամանելու վերաբերյալ։ Մենք ունենք նյութեր, բայց դրանք կտրամադրենք մաս-մաս՝ այն հույսով, որ մեր ամերիկացի գործընկերները ցանկություն կունենան Ադրբեջանի քաղաքացիների համար մեր հրապարակումները մեկնաբանել ավելի ազնվորեն, քան արել են նախկինում։
Ի դեպ, շատ հետաքրքիր է, թե ինչպիսին կլինի Հայաստանում Իրանի դեսպանի արձագանքը, ով անխոնջ կրկնում է Թեհրանի տխրահռչակ «կարմիր գծերի», Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայության անթույլատրելիության մասին իր մանտրաները։ Հարավային Կովկասում։ Հետաքրքիր է նաև մի շարք իրանցի պատգամավորների, հասարակական գործիչների և քաղաքագետների արձագանքը, ովքեր եռանդով փնտրում են Ադրբեջանում առասպելական իսրայելական զինվորականներ և բազաներ։ Ես պարզապես ուզում եմ նրանց ասել. մինչ դուք փնտրում եք իսրայելական բազաներ Ադրբեջանում, որոնք երբեք այնտեղ չեն եղել, ձեր հայ ընկերներն արդեն ամերիկացի զինվորականներին բերել են ձեր սահմաններ։ Սխալ տեղում եք փնտրում, պարոնայք: