Եվս մեկ անգամ Հայաստանի ականային ահաբեկչության մասին ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐԻ ԴԻՄՈՒՄԸ
Հայաստանի ականային ահաբեկչությունը շարունակում է սպառնալ քաղաքացիական անձանց և զինծառայողների կյանքին ու  առողջությանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասված է ԱՀ Մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևայի արձագանքում՝ Ֆիզուլիի շրջանի Զյարգյար գյուղում տեղի ունեցած զինամթերքի պայթյունին։
Նշվել է, որ օգոստոսի 24-ին օկուպացիայից ազատագրված Ֆիզուլիի շրջանի Զյարգյար գյուղի տարածքում՝ զինամթերքի պայթյունի հետևանքով խաղաղ բնակիչ է վիրավորվել։ Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմից մինչ օրս ականների զոհ է դարձել ավելի քան 370 մարդ։
«Մենք ևս մեկ անգամ նշում ենք, որ Ադրբեջանին մեր տարածքների ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզներ չտրամադրելը ոչ միայն վտանգ է ստեղծում մարդկանց կյանքի և առողջության համար, այլև լրջորեն խոչընդոտում է՝ նախկին  հարկադիր վերաբնակների անվտանգ վերադարձին իրենց հողեր, աառողջ շրջակա միջավայրի իրավունքի ապահովմանը և տարածաշրջանում իրականացվող վերականգնման ու շինարարական աշխատանքներին։
Ականների պայթյունը հանգեցնում է՝ տարածաշրջանում էկոլոգիական հավասարակշռության խախտման և բնապահպանական ճգնաժամի առաջացման։
Հայաստանի կողմից ականային ահաբեկչությունը, որի մասին լռում է միջազգային հանրությունը, անմեղ մարդկանց կյանքի ու առողջության նկատմամբ ոտնձգությունների հետ մեկտեղ, մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների խախտում է»,- ընդգծել է օմբուդսմենը։