Ֆարիզ Ռզաևը՝ Ադրբեջանի ակտիվ արտաքին քաղաքականության մասին
Դեկտեմբերի 6-8-ը Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Ֆարիզ Ռզաևն այցելել է Կատար՝ մասնակցելու Դոհայի 23-րդ միջազգային ֆորումին։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, Ֆարիզ Ռզաևը ելույթ է ունեցել կլիմայական դիվանագիտությանը նվիրված պանելային նիստում։
Նա պատմել է կանաչ էներգիային անցման և այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի քաղաքականության, COP29-ի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահությամբ կատարված աշխատանքների և ձեռք բերված հաջողությունների մասին։ Ֆարիզ Ռզաևը նշել է Ադրբեջանի ներդրումը նոյեմբերին Բրազիլիայում կայացած COP30-ում և խոսել COP եռյակի միջազգային կլիմայական դիվանագիտության ձևաչափի շրջանակներում ընթացիկ գործունեության մասին։
Այցի ընթացքում փոխարտգործնախարարը հանդիպումներ է ունեցել Լուսաիլի համալսարանի ղեկավարության և դասախոսական կազմի, ինչպես նաև Կատարի միջազգային քաղաքականության ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավարության հետ։ Հանդիպումների ժամանակ Ֆարիզ Ռզաևը խոսել է Ադրբեջանի ակտիվ արտաքին քաղաքականության, երկկողմ հարաբերությունների և միջազգային կազմակերպություններում երկրի նախաձեռնությունների, ինչպես նաև ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերականգնման, Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման, Ադրբեջանի և Կատարի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության մասին։