Լեյլա Ալիևան մասնակցել է COP29-ի շրջանակներում գլոբալ առաջնորդների երկխոսությանը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի փոխնախագահ, IDEA (Գլոբալ երկխոսություն շրջակա միջավայրի պաշտպանության վերաբերյալ) հասարակական կազմակերպության հիմնադիր և ղեկավար Լեյլա Ալիևան նոյեմբերի 21-ին մասնակցել է «Գլոբալ առաջնորդների երկխոսություն. բնության համար դրական ապագա՝ կլիմայական գործողությունների և կենսաբազմազանության պաշտպանության միջոցով՝ Փարիզյան համաձայնագրի նպատակներին համապատասխան» թեմայով պանելային քննարկումներին, որը կազմակերպվել է COP29-ի նախագահության կողմից՝ IDEA-ի և Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) հետ համատեղ:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, ելույթ ունենալով Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29)  շրջանակներում տեղի ունեցած միջոցառման բացմանը, Լեյլա Ալիևան ընդգծել է կլիմայի փոփոխության հետևանքով մոլորակին հասցված վնասի մասշտաբները, կենսաբազմազանության կորուստը և նշել միջազգային հանրության կողմից հրատապ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։ Միաժամանակ միջոցառման մասնակիցները տեղեկացվել են, որ նախկինում Հարավային Կովկասում, մասնավորապես, Ադրբեջանում ապրել են կենդանիների որոշ տեսակներ, այդ թվում՝ կասպյան վագրը և ասիական առյուծը։
Լեյլա Ալիևան արձանագրել է, որ 2011 թվականից IDEA-ն մի շարք նախագծեր ու միջոցառումներ է իրականացրել՝ երկրի եզակի բնությունն ու էկոլոգիական հավասարակշռությունը պաշտպանելու նպատակով։ Միջոցառման մասնակիցները տեղեկացվել են Կովկասի «Մեծ հնգյակի», զուբրերի, ջեյրանների և կասպյան թառափների պահպանման, ինչպես նաև հազարավոր կամավորների հետ համատեղ իրականացվող բազմաբնույթ գործունեության մասին։ Ելույթի ավարտին Լեյլա Ալիևան մասնակիցներին կոչ է արել նոր գործընկերության և համատեղ ջանքեր գործադրել՝ կայուն ու առողջ ապագա ապահովելու համար։