Մահացու «ռուլետկա խաղ»՝ հայկական գերության մեջ Տուժողի ցուցմունքները Բաքվի դատարանում
23 0Հոկտեմբերի 2025 18:10
Այսօր Բաքվի ռազմական դատարանում Հայաստանի քաղաքացիների դեմ հարուցված քրեական գործով դատավարությունը շարունակվել է ՝ ցուցմունքների ընթերցմամբ։
Ըստ AZERTAC-ի, դատական նիստում ընթերցվել են տուժողների ցուցմունքները, որոնք հարգելի պատճառներով չեն կարողացել մասնակցել դատավարությանը։
Ըստ Ազադ Քյամալ օղլու Թահիրովի ցուցմունքի՝ հայկական գերության մեջ գտնվելու ժամանակ Մաքսիմ անունով ոստիկանը հրացանի կոթով հարվածել է նրա դեմքին՝ կոտրելով նրա ատամը, և նրա պարանոցին այրվող ծխախոտ է մարել։ Մաքսիմը նաև ստիպել է Թահիրովին և մյուս գերիներին «ռուլետկա խաղալ»՝ նրանց գլխին պահելով մեկ փամփուշտով ատրճանակ։ Այս «խաղի» արդյունքում Թաղը Բայրամովը սպանվել է, իսկ նրա մարմինը հետագայում թաղվել է գետի մոտ։
Ըստ Թելման Բաբիր օղլու Զեյնալովի և Բահրուզ Թափդըգ օղլու Նասիրովի ընթերցված ցուցմունքների՝ նրանք վիրավորվել են ականի պայթյունի հետևանքով՝ Ջաբրայիլի շրջանի Մեհդիլի գյուղի տարածքում ականազերծման աշխատանքների ժամանակ։