Մուխտար Բաբաև. Ադրբեջանը մինչև սեպտեմբեր կներկայացնի կլիմայական ծրագիրը
Ադրբեջանը, որը անցյալ տարի հյուրընկալել էր ՄԱԿ-ի կլիմայական գագաթնաժողովը (COP29), մինչև սեպտեմբեր կներկայացնի իր կլիմայական գործողությունների ծրագիրը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին բրիտանական Reuters գործակալությանը հայտնել է COP29-ի նախագահ Մուխտար Բաբաևը։
Բաբաևը նշել է, որ նավթ արտադրող երկիրը առաջ է շարժվում կանաչ էներգիայի անցման ուղղությամբ։ Ադրբեջանը հայտարարել է, որ կօգտագործի ՄԱԿ-ի ամենամյա բանակցություններում իր նախագահությունը՝ օրինակ ծառայելու և երկրներին համոզելու ներկայացնել ազգային կլիմայական ծրագրեր՝ համապատասխան գլոբալ տաքացումը 1,5 աստիճան Ցելսիուսով սահմանափակելու ՄԱԿ-ի նպատակին։
Փարիզի համաձայնագիրը պահանջում է, որ բոլոր երկրները ներկայացնեն ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումներ (NDC) կամ կլիմայական գործողությունների ծրագրեր, որոնք ուրվագծում են արտանետումների կրճատման քաղաքականությունը կամ որոշումները։
Սակայն փետրվարին սահմանված սկզբնական վերջնաժամկետին միայն մի քանի երկրներ ներկայացրեցին ծրագրեր, և Ադրբեջանը նրանց թվում էր։