«Էթնիկ և կրոնական հողի վրա դաժանաբար սպանվել են հազարավոր մեր հայրենակիցներ» ԱՀ ԱԳՆ-ն՝ 1918 թվականի մարտի ցեղասպանության մասին
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել մարտի 31-ի՝ Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրվա կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, հայտարարության մեջ ասվում է. «Այսօր լրանում է՝ հայկական արմատական խմբերի կողմից խաղաղ ադրբեջանցիների դեմ իրագործված ամենամեծ ցեղասպանության ակտերից մեկի՝ 1918 թվականի մարտի ցեղասպանության 107-րդ տարելիցը։ Այս ողբերգական իրադարձությունների ընթացքում հազարավոր մեր հայրենակիցներ դաժանաբար սպանվեցին էթնիկ և կրոնական հողի վրա։ Մարտի 31-ին՝ ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրը, մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում այս ողբերգության անմեղ զոհերի հիշատակին։
Տասնյակ հազարավոր ադրբեջանցիներ առանձնակի դաժանությամբ սպանվել են՝ Բաքվում, Շամախիում, Գուբայում, Ղարաբաղում, Զանգեզուրում, Նախչըվանում, Շիրվանում, Իրավանում և այլ տարածաշրջաններում։ Զանգվածային սպանությունների արդյունքում միայն Գուբայում դաժանաբար սպանվել է ավելի քան 16 հազար մարդ, ավերվել է 167 գյուղ։ Կովկասի արտակարգ կոմիսար Ստեփան Շաումյանի խոստովանությամբ՝ սպանություններին մասնակցել են Բաքվի խորհրդի 6000 զինված զինվորներ և «Դաշնակցություն» կուսակցության 4000 զինված զինվորներ։ Ադրբեջանական մշակութային և կրոնական հուշարձանների, մզկիթների և գերեզմանատների ոչնչացումը պարզ ապացույցը դարձավ նրա, որ այս հանցագործությունը կատարվել է էթնիկ ատելության և անհանդուրժողականության հողի վրա»։
Նորությունը թարմացվում է.