Ադրբեջանում նշվում է Գուբադլիի օրը
25 0Հոկտեմբերի 2025 09:03
Այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, Ադրբեջանում նշվում է Գուբադլիի օրը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը 2023 թվականի հուլիսի 31-ին հրամանագիր է ստորագրել՝ «Օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքներում քաղաքային օրեր սահմանելու մասին», հայտնում է Caliber.Az-ը։
Այս փաստաթղթի համաձայն՝ ամեն տարի, ի թիվս այլ տարեթվերի, հոկտեմբերի 25-ը կնշվի որպես Գուբադլը քաղաքի օր։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 25-ին՝ ադրբեջանական հաղթական բանակը ազատագրեց Գուբադլը քաղաքը և շուրջ 30 տարի անց մեր դրոշը սկսեց հպարտորեն ծածանվել այս տարածքներում։
Այս օրը Ադրբեջանի նախագահ, Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը հայտարարեց Զանգիլանի, Ջաբրայիլի և Գուբադլիի շրջանների մի քանի գյուղերի, ինչպես նաև Գուբադլը քաղաքի օկուպացիայից ազատագրման մասին։
Շրջանի ազատագրումից հետո սկսվել են վերականգնման աշխատանքները, որոնք իրականացվում են այն տարածքների ականազերծմանը զուգահեռ, որտեղ հայկական կողմը մեծ քանակությամբ ականներ է տեղադրել։
Հիշեցնենք, որ Գուբադլիի շրջանը որպես վարչական միավոր ստեղծվել է 1933 թվականին։ 30 տարի անց շրջանը վերացվել է, նրա տարածքն ընդգրկվել է Զանգիլանսկի շրջանի կազմում, իսկ 1964 թվականին այն կրկին առանձնացվել է որպես առանձին շրջան։
1993 թվականի օգոստոսի 31-ին Գուբադլին օկուպացվել է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից, իսկ 2020 թվականի հոկտեմբերի 25-ին քաղաքն ազատագրվել է օկուպացիայից: