Ալիև. COP29-ը՝ շրջադարձային պահ է կլիմայական դիվանագիտության մեջ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կիսվել է՝ Բաքվում COP29-ում ձեռք բերված հաջող արդյունքի հետ կապված հրապարակմամբ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հրապարակման գրառման մեջ ասվում է.
«Մեկ տարուց էլ քիչ առաջ Ադրբեջանը պատիվ ունեցավ ընդունելու COP29-ը՝ միջազգային հանրության միաձայն աջակցությամբ։
Չնայած կարճ ժամկետին՝ Ադրբեջանն արել է այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է COP29-ի անխափան և արդյունավետ աշխատանքի համար։ Առանց չափազանցության, Բաքվի COP-ի նստաշրջանը պատմության մեջ կմնա որպես COP-ի ամենամեծ համաժողովներից մեկը:
Մեզ համար հատուկ հպարտություն է ներկայացնում՝ COP29-ի հիանալի կազմակերպման վերաբերյալ բոլոր հյուրերի գնահատականները, որին մասնակցել են պետությունների և կառավարությունների 80 ղեկավարներ և ավելի քան 76 հազար գրանցված մասնակիցներ։
Չնայած շանտաժի և զրպարտության լայնածավալ և կազմակերպված արշավին, Ադրբեջանին հաջողվեց պատմական արդյունքների հասնել կլիմայի շուրջ բանակցություններում։
Ղեկավարվելով «Համերաշխություն հանուն կանաչ աշխարհի» կարգախոսով, Ադրբեջանը հանդես եկավ որպես ազնիվ միջնորդ և օգտագործեց բոլոր հնարավորությունները՝ անաչառ կերպով նպաստելու բանակցություններին։ Ողջ գործընթացի ընթացքում մենք կոչ ենք արել հասնել այնպիսի արդյունքի, որը հաշվի կառնի զարգացող երկրների կարիքները, մասնավորապես՝ փոքր կղզիների զարգացող և թերզարգացած պետությունների կարիքները, քանի որ նրանք կրում են կլիմայի փոփոխությանհիմնական բեռը և բախվում են էկզիստենցիալ սպառնալիքների:
Մենք նաև համերաշխություն ցուցադրեցինք՝ գաղութատիրության հետևանքով ծանրացած բնապահպանական խնդիրներով տառապող ժողովուրդների և տարածաշրջանների հետ:
Ադրբեջանը ջանք չի խնայում զարգացած և զարգացող երկրների միջև կամուրջներ կառուցելու համար, ինչի արդյունքում աշխարհն ականատես եղավ պատմական «Բաքվի բեկմանը»
Բաքվի COP-ի շրջանակներում ամբողջությամբ գործարկվել է Կորուստների և Վնասի փոխհատուցման հիմնադրամը: Մենք նաև հասել ենք ածխածնի շուկայի վերաբերյալ  6-րդ հոդվածի երկար սպասված լիարժեք իրականացմանը։
Ամենակարևորն այն է, որ Բաքվում COP-ում ձեռք բերվեց ուղենիշ՝ Նոր հավաքական քանակական  նպատակ (NCCT), որը սահմանում է նոր գլոբալ  նպատակ՝ մինչև 2035 թվականը զարգացող երկրներին 300 միլիարդ դոլար տրամադրել: Այս համաձայնագիրը կօգնի զարգացող երկրներին պայքարել կլիմայի փոփոխության բացասական հետևանքների դեմ։
«Բաքվի բեկումը» համարում եմ բազմակողմանիության հաղթանակ. COP29-ը շրջադարձային կետ է հանդիսանում կլիմայի դիվանագիտության մեջ, և ես կարծում եմ, որ այս ժառանգությունը դրականորեն կազդի ապագա գլոբալ կլիմայական գործողությունների վրա: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր կողմերին, ՄԱԿ-ին և ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ-ին Ադրբեջանին COP29-ի ճանապարհին աջակցելու համար»: