Բաքվի ռազմական դատարանում պատմել են Գարադաղլը գյուղի վրա հայերի հարձակման մասին
Բաքվի ռազմական դատարանում դատավարության ժամանակ ուսումնասիրվել է փաստաթուղթ, որը ապացուցում է մեղադրյալ Դավիթ Իշխանյանի և նրա եղբոր՝ Գրիգորի Իշխանյանի մասնակցությունը՝ Խոջավենդի շրջանի Գարադաղլը գյուղի ֆերմայի հրետակոծությանը 1991 թվականի հունիսի 27-28-ը, ինչպես նաև խաղաղ ադրբեջանցիների սպանությանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, դատավարության ժամանակ ընթերցվել է Էմիլ Բալայանի նախնական ցուցմունքը, որը նա տվել է քննությանը 1991 թվականի հունիսի 28-ին։ Բալայանը պատմել է, թե ինչպես է նախապատրաստվել Ղարադաղլը գյուղի ֆերմայի վրա հարձակումը, որտեղ ապրում էին ադրբեջանցիներ, և ովքեր են մասնակցել հարձակմանը։
Ըստ նրա՝ նրա հետ հարձակմանը մասնակցել են՝ Բալայան Էմիլ Վարդանովիչը, Ավագյան Արմին Ռոդիկովիչը, Գաբրիլյան Մոնիկ Արամովիչը, Իշխանյան Արայիկ Եգորովիչը, Արապետյան Արմին Արզիկովիչը, Իշխանյան Դավիթ Ռուբենովիչը, Քոչարյան Դավիթ Մաքսիմովիչը, Իշխանյան Գրիգորի Ռուբենովիչը, Քոչարյան Արաս Մաքսիմովիչը, Սևումյան Վրենիկ Կառլենովիչը. «Վոլոդյա Խաչատուրյանը ամեն ինչի պատասխանատուն էր», - ասել է  Էմիլ Բալայանը։
Սակայն Դավիթ Իշխանյանը, պատասխանելով պետական ​​մեղադրողների հարցերին, հայտարարել է, որ նա  և նրա եղբայր Գրիգորի Իշխանյանը չեն մասնակցել Գարադաղլիի իրադարձություններին։