Գաֆարովան՝ COP30 առաջնորդների գագաթնաժողովի բացման արարողությանը
Աշխատանքային այցով Բրազիլիայի Բելեմ քաղաքում գտնվող Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Սահիբա Գաֆարովան մասնակցում է՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP30) 30-րդ նստաշրջանի առաջնորդների գագաթնաժողովին։
Report-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակին Կապույտ գոտում դիմավորել է՝ Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարար Մաուրո Վիեյրան։
Այնուհետև տեղի է ունեցել՝ COP30 առաջնորդների գագաթնաժողովի բացման արարողությունը։ Արարողությանը ելույթ են ունեցել՝ Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշը, ինչպես նաև մի շարք երկրների նախագահներ և վարչապետներ։
Հարկ է նշել, որ COP30-ում պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները, տարբեր երկրների նախարարները և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները հավաքվում են՝ քննարկելու կլիմայի փոփոխության հետ կապված հրատապ հարցերն ու պարտավորությունները։ Միջոցառմանը Ադրբեջանը ներկայացնում է Միլլի Մեջլիսի  նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի գլխավորած պատվիրակությունը։