Հայաստանում եվրոպացի հետախուզները շարունակում են լրտեսել Ադրբեջանին Տեսանյութ սահմանից
Ադրբեջանի հետ սահմանին տեղակայված և հետախուզական տվյալներ հավաքող Եվրամիության «դիտորդները» շարունակում են իրենց «գործունեությունը»։
Ordu.az-ն իր տրամադրության տակ հայտնվել են  նոր տեսագրություններ, որոնք ապացուցում են դա։
Ինչպես երևում է տեսանյութից, ժամը 10:25-ի սահմաններում Զանգիլանի շրջանի Աղքենդ գյուղի ուղղությամբ՝ Սյունիք գյուղից Գաֆանի օդանավակայանի տարածք են ժամանել ԵՄ երկու Toyota մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնցից դուրս են եկել ԵՄ չորս աշխատակիցներ (նրանցից մեկը կին) և սկսել են դիտարկել մեր տարածքը։
Ժամը 11:20-ին Գուբադլիի շրջանի Ֆաթալիթեփե գյուղի ուղղությամբ Գյորուսի շրջանի Կոռնիձոր գյուղից ժամանել են ԵՄ Toyota մակնիշի երկու մարդատար ավտոմեքենաներ, որտեղից դուրս են եկել ԵՄ հինգ աշխատակիցներ, որոնք նույնպես հսկողության  սարքերի միջոցով դիտարկել են մեր տարածքները։
Ժամը 11:00-ի սահմաններում Թբիլիսի-Իջեւան ավտոճանապարհի Գուշչու Այրըմ գյուղի ուղղությամբ կանգ են առել երեք  տրանսպորտային միջոցներ,  և ԵՄ երեք աշխատակիցները դիտարկել են տարածքը։
Նշված գյուղի ուղղությամբ ժամը 12:40-ին Թբիլիսի-Իջևան ավտոճանապարհին արձանագրվել է երկու ավտոմեքենա և ԵՄ վեց աշխատակից, որոնք նկարահանել են մեր տարածքները։
Բացի այդ, սահմանի մյուս ուղղությամբ կանգ է առել ԵՄ երկու Jeep մակնիշի ավտոմեքենա, հինգ մարդ  դիտել է Ադրբեջանի տարածքը։ Տեսանյութերի այս կադրերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ հնարավոր սադրանքի մասին ենթադրություններն արդարացված են։ ԵՄ «դիտորդների» «ռեյդերը» հայ զինվորականների հետ կարելի է համարել որպես ռևանշիստական ​​ուժերի ակտիվացում Հայաստանում, որոնք ոգեշնչված են՝ երկրի սպառազինությամբ և բանակցություններում Երևանի ոչ կառուցողական դիրքորոշմամբ։
Դրանով էլ, Եվրամիությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ շահագրգռված չէ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատմամբ։