ԱԱՀ. Հայաստանը շարունակում է քարոզել էթնիկ ատելություն ու ռասիզմ
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը հարգում է 1918 թվականի մարտին իրականացված ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Հայկական քաղաքական միավորումները և զինված խմբավորումները, ինչպես նաև Հայաստանի պետական մարմինները, վարելով համակարգված ցեղասպանության քաղաքականություն՝ հիմնված էթնիկական ատելության և ռասիստական գաղափարախոսության վրա՝ իրագործել են ադրբեջանցիների զանգվածային սպանություններ, բռնի կերպով վտարել նրանց հայրենի հողերից և մեթոդաբար ոչնչացրել նրանց մշակութային ժառանգությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է համայնքի հայտարարության մեջ։
«Ցավոք, Հայաստանն իր պատասխանատվությունն ընդունելու և խաղաղության հասնելու համար քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն՝ շարունակում է քարոզել էթնիկ ատելություն ու ռասիզմ։ Գարեգին Նժդեհը, Անդրանիկ Օզանյանը, Դրաստամատ Կանայանը, Մոնթե Մելքոնյանը, որոնք կատարել են մարդկության դեմ հանցագործություններ և ահաբեկչական գործողություններ, փառաբանվում են այս երկրում, իսկ նացիստական գաղափարախոսությունը, որը հայտնի է որպես նժդեհիզմ, առաջ է մղվում պետական մակարդակով։ Ցավալի է նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը՝ ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար Ադրբեջանում ընթացող դատավարությանը նպաստելու փոխարեն, ամեն կերպ խոչընդոտում է դրան՝ դրանով իսկ խրախուսելով անպատժելիությունը։
Ավելին, ժխտելով արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը՝ Հայաստանը շարունակում է իր ռասիզմի քաղաքականությունը՝ ձգտելով պահպանել ցեղասպանության միջոցով ձեռք բերված մոնոէթնիկությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ։