Ադրբեջանը ԻՀԿ-ի նիստում աջակցել է Սոմալիի տարածքային ամբողջականությանը
Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևը մասնակցել է՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի Սոմալիի հարցով արտակարգ նիստին։
Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում գտնվող ԻԿԿ-ի կենտրոնակայանում կայացած արտակարգ նիստի նպատակն էր՝ աջակցել Սոմալիի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ «Սոմալիլենդ» տարածաշրջանը որպես անկախ պետություն ճանաչելու դեմ, և քննարկել այս ուղղությամբ հնարավոր համատեղ քայլերը։
Հանդիպմանը ելույթ ունենալով՝ Ռաֆիևը հայտնել է Ադրբեջանի աջակցությունը Սոմալիի Դաշնային Հանրապետության ինքնիշխանությանը, ազգային միասնությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Փոխնախարարը նշել է, որ որպես ԻՀԿ-ի Սոմալիի հարցով կոնտակտային խմբի ակտիվ անդամ՝ Ադրբեջանը կաջակցի միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԻՀԿ անդամ երկրների համատեղ ջանքերին այս հարցում։
Ընդգծելով մեր երկրի միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին նվիրվածությունը կոչ է արվել միջազգային հանրությանը՝ գործել պատասխանատու կերպով և միջազգային իրավունքի շրջանակներում՝ տարբեր տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Աֆրիկյան եղջյուրում և Կարմիր ծովի ավազանում, խաղաղություն, կայունություն և անվտանգություն հաստատելու համար։