Ադրբեջանը կմասնակցի ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների խորհրդի նիստին
20 0Հոկտեմբերի 2025 09:11
Հոկտեմբերի 20-ին Լյուքսեմբուրգում կանցկացվի ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի՝ «Միջտարածաշրջանային անվտանգություն և փոխազդեցություն» թեմայով նիստը,»,- ասվում է Խորհրդի պաշտոնական կայքում։
Նիստին, ինչպես ակնկալվում է, կմասնակցեն՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը, ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի և Թուրքմենստանի ներկայացուցիչներ։
Նիստում կքննարկվեն տարբեր թեմաներ, այդ թվում՝ հակառուսական պատժամիջոցների հերթական փաթեթը, ռուս-ուկրաինական պատերազմը, Սև ծովի ռազմավարական նշանակությունը, Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը, տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական գործընթացները և անվտանգության դինամիկան։