Ադրբեջանը զեկույց է պատրաստել Ղարաբաղում Հայաստանի ռազմական հանցագործությունների մասին
Մարդու իրավունքների համաշխարհային օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին, մենք կներկայացնենք նոր զեկույց՝ Ղարաբաղի օկուպացիայի ժամանակ Հայաստանի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների մասին։
Այս մասին Report-ի Անկարայի բյուրոյի թղթակցին տված հարցազրույցում ասել է՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան (օմբուդսմեն)։
Նա նշել է, որ այդ օրը նոր զեկույցի մասին մանրամասն տեղեկատվություն կտրամադրվի մամուլի համար։ Ս.Ալիևան հիշեցրել է, որ այս թեմային անդրադարձել է նաև նոյեմբերի 24-ին՝ Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության մարդու իրավունքների մշտական ​​անկախ հանձնաժողովի 24-րդ նստաշրջանում իր ելույթում։
«Իհարկե, մեր բոլոր իրադարձությունների հիմնական թեման Ղարաբաղն է։ Այս հարցում Ադրբեջանին սերտ աջակցություն է ցուցաբերում նաև ԻՀԿ-ին կից Մարդու իրավունքների մշտական ​​անկախ հանձնաժողովը։ Խոջալուի ցեղասպանությունը ԻԿԿ-ի կողմից ճանաչվել է որպես ցեղասպանության ակտ, սուր արձագանք է հնչել հայերի կողմից Բարդայի ռմբակոծությանը, պարբերաբար ընդունվում են տարբեր բանաձևեր ու որոշումներ։ Կներկայացվի նաև մեր համատեղ զեկույցը»,- հավելել է օմբուդսմենը։
Նշենք, որ Սաբինա Ալևւան այցով գտնվում է Անկարայում՝ մասնակցելու Թուրքական աշխարհի միջնորդների միության (TDAB) միջազգային խորհրդի առաջին նիստին։