Ալի Նագիև. Աղդերեում հայտնաբերվել է հերթական զանգվածային գերեզման
09 0Հոկտեմբերի 2025 14:29
Այս տարի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորածների հարցերով պետական ​​հանձնաժողովը, համապատասխան պետական ​​մարմինների մասնագետների հետ համատեղ, երեք անգամ որոնողական աշխատանքներ է անցկացրել՝  ։Քելբեջարի շրջանի Մուրովդաղ լեռնաշղթայում, որը տարբերվում է  բարդ տեղանքով և խիստ կլիմայով:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին  հայտարարել է պետական ​​հանձնաժողովի նախագահ Ալի Նագիևը՝ Բաքվում անցկացվող՝ «Ջանքերի համատեղում և համագործակցության ընդլայնում՝ անհետ կորածների հարցը լուծելու համար» միջազգային համաժողովում։
Նրա խոսքով՝ Քելբեջարի շրջանում որոնողական գործողություններ իրականացվել են նաև նախկինում, բայց այս տարի գործընթացը անցկացվել է համակարգված՝ օգտագործելով անօդաչու թռչող սարքեր, որոնց շնորհիվ  արդյունք է ձեռքբերվել։
«Մասնագետները ներկայումս շարունակում են որոնողական  աշխատանքները և պեղումները Աղդերեի շրջանում։ Ինձ տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ բլրի վրա, որը նախկինում մարտական ​​դիրք էր, հայտնաբերվել է  հերթական զանգվածային գերեզման։ Նախնական տվյալներով՝ այնտեղ թաղված են ավելի քան 10 ադրբեջանցի զինծառայողների մնացորդներ։ Միջոցառման ծրագրի համաձայն՝  համաժողովի մասնակիցները վաղը կայցելեն այդ տարածք», - նշել է Ալի Նագիևը։