Բարաք. Ադրբեջանը, Թուրքիան և Հայաստանը նոր դաշինք են ստեղծում
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը, Թուրքիան և Հայաստանը գտնվում են մերձեցման ճանապարհին, և դեպի հյուսիս շարժումը կարող է «իսկապես տպավորիչ» լինել։
Բահրեյնում կայացած «Մանամայի երկխոսություն 2025» համաժողովից թղթակցի խոսքով՝ Բարաքը ընդգծել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու Թրամփի ջանքերը հանգեցրել են՝ «ուժերի վերաբաշխման» Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով։
«Նախագահ Թրամփը փոխել է ֆիգուրների ամբողջ դասավորությունը շախմատի տախտակի վրա։ Դա տեղի է ունենում ամենուրեք։ Թուրքիան և Իսրայելը չեն  կռվելու միմյանց դեմ, իմ կարծիքով՝ դա տեղի չի ունենալու։ Եվ դուք տեսնելու եք  դաշինքի կառուցվումը Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով», - հայտարարել է Բարաքը։
Նրա խոսքով, Միացյալ Նահանգները և Թուրքիան առանցքային դեր են խաղում՝ ղեկավարելով տարածաշրջանի երկրների միջև մերձեցման և համագործակցության ամրապնդման գործընթացը։