Դեսպան Աբդուլլաևա. Ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերությունները վատթարացել են Փարիզի կողմնակալ դիրքորոշման պատճառով
Ադրբեջանը՝ Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունների շուտով կարգավորման հույս է ակնկալում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ֆրանսիական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտարարել է՝ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլլաևան։
Նրա խոսքով, Ֆրանսիայում ներկայումս նկատվող քաղաքական ճգնաժամը կարող է ազդեցություն ունենալ Փարիզի տարբեր քաղաքական ոլորտների վրա, և Ադրբեջանը կշարունակի հետևել զարգացումների զարգացմանը։
«Ակնհայտ է, որ [Ֆրանսիայում] ներքին ճգնաժամը կարող է ազդեցություն ունենալ նաև այլ ոլորտների վրա, բայց մենք հետևելու ենք, թե ինչպես այն կավարտվի։ Չնայած մենք չենք տեսնում ճգնաժամի անմիջական ազդեցությունը մեր երկկողմ հարաբերությունների վրա, մենք հույս ունենք, որ դրանք շուտով կկարգավորվեն», - ասել է նա
Նրա խոսքով, ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերությունները վատթարացել են՝ Բաքու-Երևան հակամարտության վերաբերյալ Փարիզի կողմնակալ դիրքորոշման պատճառով, որն արդեն ավարտվել է։
Դեսպանը, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում  ընթացիկ իրավիճակին, ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կարողացել է պայմաններ ստեղծել Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու համար, և երկրներին մնացել է լուծել միայն մի քանի հարց՝ խաղաղության պայմանագրի վերջնական ստորագրման համար։
«Մենք իսկապես փակել ենք մեր երկրների միջև թշնամանքի էջը։ Եվ այս պահին խաղաղության վերջնական ստորագրման առջև կանգնած է միայն մեկ բան՝ դա է Հայաստանի սահմանադրությունը։ Մենք միայն ուզում ենք, որպեսզի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները վերացվեն։ Եվ դրանից հետո մենք կկարողանանք վստահորեն խոսել  ամուր խաղաղության մասին», - ընդգծել է դիվանագետը։
Աբդուլլաևան նշել է, որ կողմերը իսկապես շարժվում են դեպի դա, քանի որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ, ցուցադրում   է  Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները։