Համայնք. Հայաստանում էթնիկ զտումների ժամանակ անհետ կորել են մեծ թվով ադրբեջանցիներ
Մեծ թվով ադրբեջանցիներ անհետ կորել են Հայաստանում էթնիկ զտումների ժամանակ, ինչպես նաև Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ այդ երկրի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով։ Ադրբեջանցիների բռնի անհետացմանն ուղղված Հայաստանի կողմից կատարված գործողությունները մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում են.
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Անհետ կորածների միջազգային օրվա կապակցությամբ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։
«Հարկադիր անհետացումից պաշտպանության իրավունքն ամրագրված է մարդու իրավունքների տարբեր միջազգային փաստաթղթերում, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրում և բռնի անհետացումից բոլոր անձանց պաշտպանության միջազգային կոնվենցիայում: Հայաստանը հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագիրը պարզաբանելու, ինչպես նաև սպանված ադրբեջանցիների զանգվածային և այլ գերեզմանների ճշգրիտ գտնվելու վայրի մասին՝ դրանով իսկ ավելի ու ավելի շատ տառապանք պատճառելով նրանց ընտանիքներին։ Մենք կրկին պահանջում ենք Հայաստանի կառավարությունից աջակցություն ցուցաբերել՝ պարզելու բռնի անհետացման ենթարկված ադրբեջանցիների ճակատագիրը, սկսել համագործակցել Ադրբեջանի հետ այս հարցում և պատասխանատվության ենթարկել այդ հանցագործությունների մեղավորներին», - ասել են համայնքում։