ՄԱԿ-ում քննարկվել են CICA-ի շրջանակներում Ադրբեջանի նախաձեռնությունները
Սեպտեմբերի 25-ին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի շաբաթվա շրջանակներում, Ադրբեջանի նախագահությամբ  անցկացվել է՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների խորհրդակցության  (CICA) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ոչ պաշտոնական նիստը։
Ինչպես  Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ում, նիստում  CICA անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարները և այլ բարձրաստիճան պատվիրակները քննարկել են՝ 2024 թվականի դեկտեմբերից ի վեր Ադրբեջանի նախագահության ընթացքում ձեռք բերված առաջընթացը և մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ հարցերի շուրջ։
Բացման խոսքում Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ընդգծել է մերր երկրի նախագահության ռազմավարական առաջնահերթությունները, այդ թվում՝ հաղորդակցությունը, թվայնացումը և կայուն զարգացումը։ Նա հայտնել է՝ CICA-ի ինստիտուցիոնալ զարգացման և լիարժեք միջազգային կազմակերպության վերածվելու գործում ձեռնարկվող ջանքերի և ձեռք բերված արդյունքների մասին։