Փաշինյանը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին
30 0Հոկտեմբերի 2025 13:11
«Մենք ունենք խաղաղություն, և սա իրականություն է: Սա պատմական փոփոխություն է ոչ միայն Ադրբեջանի հետ մեր երկկողմ հարաբերություններում, այլև մեր տարածաշրջանի համար որպես ամբողջություն»:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին Փարիզի խաղաղության ֆորումում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը կաջակցի այն ամենին, ինչին մենք մինչ հիմա հասել ենք: Կասկած չունեմ, որ Հայաստանի քաղաքացիները կաջակցեն խաղաղության օրակարգին և խաղաղության գործընթացին», - նշել է Փաշինյանը:
Նա նաև հավելել է. «Հայ-թուրքական սահմանի բացումը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը ժամանակի հարց է: Դրա համար այժմ էական խոչընդոտներ չկան»:
Փաշինյանը չի կարող ասել, թե որքան շուտ դա տեղի կունենա: Սակայն նա վստահ է, որ կգա ժամանակը, երբ Հայաստանն ու Թուրքիան կհաստատեն քաղաքական և տնտեսական համագործակցություն և կդառնան «նորմալ հարևաններ»: