Քյամրան Ալիև. Ադրբեջանի կողմից տարանցման սահմանափակումների վերացումը իրական համագործակցության ցուցիչ է
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջխաղացումը պահանջում է մարդասիրական պարտավորությունների կատարում, ինչը ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջ է, այլև տևական կայունության կարևոր պայման»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը «Ադրբեջան» թերթին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով, խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված քայլերից մեկն էլ Ադրբեջանի կողմից Հայաստան ուղարկվող ապրանքների տարանցման սահմանափակումների վերացումն էր, ինչը երկրների միջև վստահության կառուցման գործընթացը ձևականությունից վերածեց իրական համագործակցության մեխանիզմի։
«Սակայն, չնայած խաղաղության օրակարգի առաջխաղացմանը, ականների խնդիրը մնում է տարածաշրջանում անվտանգ վերաինտեգրման, բնակիչների վերադարձի և վերականգնման ամենալուրջ խոչընդոտներից մեկը։
Ռազմական գործողությունների դադարեցումից ի վեր ականների պայթյունի հետևանքով զոհվել կամ տարբեր աստիճանի վիրավորում է ստացել ավելի քան 400 ադրբեջանցի զինծառայող և քաղաքացիական անձ։ Այս թվերը ցույց են տալիս ականային սպառնալիքի մասշտաբները և ընդգծում ճշգրիտ քարտեզների տրամադրման կարևորությունը», - ընդգծել է գլխավոր դատախազը: