Ռաֆիև. Ադրբեջանը պատրաստ է համապարփակ աջակցություն ցուցաբերել եղբայրական Թուրքիային COP-ի շրջանակներում
«Դիվանագիտության աշխարհ» ամսագիրը պարբերաբար լուսաբանում է արտաքին և համաշխարհային քաղաքականության արդիական հարցերը: Այս հատուկ թողարկումը նվիրված է COP29-ին: Համարում արտացոլված են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի և արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի դիրքորոշումներն ու գործունեությունը:
Այս մասին AZERTAC-ին ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար, COP29-ի գլխավոր բանակցող Յալչին Ռաֆիևը:
Նա նշել է, որ ամսագրի հատուկ համարի հրատարակումն այս փուլում ունի ինչպես հատուկ, այնպես էլ խորհրդանշական նշանակություն: Քանի որ Ադրբեջանն արդեն COP-ի նախագահությունը հանձնել է Բրազիլիային, հիմա ժամանակն է կրկին հիշել և գնահատել մեր երկրի ներդրումը COP-ի պատմության մեջ:
«Միևնույն ժամանակ, եղբայրական Թուրքիան սկսել է COP31-ի նախապատրաստական աշխատանքները: Ադրբեջանը պատրաստ է համապարփակ աջակցություն ցուցաբերել եղբայրական Թուրքիային COP գործընթացի շրջանակներում: Այս հատուկ թողարկումը նաև կարևոր հնարավորություն է ստեղծում պետություններին հիշեցնելու COP31-ից առաջ ստանձնած պարտավորությունների մասին», - հավելել է փոխնախարարը։