Ռաֆիև. Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության որոշ պետություններ հարթակն օգտագործում են այլ նպատակներով
Այս տարի նախատեսվում է ընդլայնել համագործակցությունը Ադրբեջանի և մի շարք աֆրիկյան երկրների միջև։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է փոխարտգործնախարար Յալչին Ռաֆիևը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովում՝ «Գլոբալ Հարավի և Արևմուտքի վերելքը. Ադրբեջանի դերը, համագործակցության և զարգացման նոր հնարավորություններ» թեմայով քննարկումների ժամանակ:
Այդ երկրների թվում նա նշել է Եթովպիան, Սոմալին, Գվինեան և այլն. «COP29-ից հետո մենք հետաքրքրված ենք աֆրիկյան երկրների հետ համագործակցության ընդլայնմամբ: Հետևաբար, քննարկվում է որոշ աֆրիկյան երկրների հետ դիվանագիտական ներկայացուցչության ընդլայնումը»:
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության որոշ պետություններ հարթակն օգտագործում են այլ նպատակներով։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը կազմակերպությունում շատ բարեկամներ ունի. «Հուսով ենք, որ բարեկամ երկրները կհետևեն կազմակերպության սկզբունքներին համապատասխան մոտեցմանը»։