Շվեյցարիան կոչ է անում Բաքվին և Երևանին շարունակել ջանքերը՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար. ԱԳՆ
Շվեյցարիան կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին շարունակել ջանքերը՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար։
Այս մասին Report-ին ասել են Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարարությունից:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում նաև ընդգծել են Ադրբեջանի, ԱՄՆ-ի և Հայաստանի ղեկավարների գագաթնաժողովի կարևորությունը, որը տեղի է ունեցել Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին՝ երկու հարավկովկասյան երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում։
«Շվեյցարիան ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում վերջին շրջանում տեղի ունեցած նշանակալի դրական զարգացումները, այդ թվում՝ Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ընդունված համատեղ հռչակագիրը։ Շվեյցարիան կոչ է անում երկու կողմերին ամբողջությամբ իրականացնել համաձայնեցված միջոցառումները և շարունակել ջանքերը՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար, որը օգուտ կբերի նրանց ժողովուրդներին և ամբողջ տարածաշրջանին», - նշել են ԱԳՆ-ում: