Զոդի հանքավայրի ստուգում. Հայաստանը որևէ հանքարդյունաբերական կամ շահագործման աշխատանքներ չի իրականացնում
Ադրբեջանական պատվիրակությունը ստուգել է Զոդի ոսկու հանքավայրի տարածքը և պարզել, որ Հայաստանն այժմ այնտեղ որևէ հանքարդյունաբերական կամ շահագործման աշխատանքներ չի իրականացնում։
Report-ի փոխանցմամբ, ադրբեջանական կողմը  ավելի վաղ մտահոգություն էր հայտնել՝ տարածքում Հայաստանի հնարավոր հանքարդյունաբերական գործունեության շարունակման վերաբերյալ։
Ստուգման արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանը հանքավայրում որևէ աշխատանք չի իրականացնում, և նախկին մտահոգությունները վերացվել են։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 28-ին Գաբալայում տեղի է ունեցել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանազատման հանձնաժողովների 12-րդ  նիստը՝ փոխվարչապետեր Շահին Մուստաֆաևի և Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ։ Կողմերը համաձայնել են Զոդի ոսկու հանքի տարածքի ստուգում կազմակերպել։
Հայտնի է, որ Ադրբեջանի Քելբեջարի շրջանի հայկական օկուպացիայի ժամանակ Զոդի հանքավայրը շահագործվում էր Հայաստանի կողմից, ընդ որում, դեռ խորհրդային տարիներից ի վեր բոլոր հորատման աշխատանքները իրականացվել են Հայաստանի տարածքից։
Հանքավայրի տարածքը բնութագրվում է բարդ կլիմայական պայմաններով։ Ներկա ժամանկ Ադրբեջանն այնտեղ կառուցում է տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքներ. այս աշխատանքների ավարտից հետո հանքավայրը կշահագործվի AzerGol ըրկերության  կողմից։