ԱԳՆ. Հայաստանի կողմից տեղադրված ականները դանդաղեցնում են վերականգնումը և բնակիչների վերադարձը Ղարաբաղ
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ապրիլի 4-ի՝ Ականային վտանգի և ականազերծման գործունեությանն աջակցման հարցերի իրազեկման միջազգային օրվա կապակցությամբ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունից, փաստաթղթում ասվում է, որ ինչպես Հայաստանի կողմից իր տարածքների շուրջ 30-ամյա ռազմական օկուպացիայի ընթացքում, այնպես էլ հետհակամարտային շրջանում ականային վտանգից տուժած և բազմաթիվ զոհեր կրած Ադրբեջանի Հանրապետությունը ընդգծում է՝ ականների խնդրի դեմ պայքարի կարևորությունը։
«Հայաստանի կողմից նույնիսկ հետկոնֆլիկտային շրջանում շարունակվող ականային վտանգը ոչ միայն դանդաղեցնում է տարածաշրջանում իրականացվող վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքները, նախկին հարկադիր վերաբնակների իրենց հողեր վերադարձնելու գործընթացը, այլև մնում է լուրջ վտանգի աղբյուր՝ մեր քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։