Էթնիկ զտումների մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի ուղերձը
Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքը դիմել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Ֆոլքեր Թյուրքին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, նամակում հաղորդվում է Հայաստանի ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների արդյունքում մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումների մասին, նշվում է, որ Հայաստանը խոչընդոտում է վտարված ադրբեջանցիների օրինական վերադարձը հայրենի հողեր։
Համայնքը կոչ է անում Գերագույն հանձնակատարին անաչառ և համապարփակ հետաքննություն անցկացնել մարդու իրավունքների վերոնշյալ խախտումների վերաբերյալ, աջակցել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձին իրենց տներ, պատասխանատվության ենթարկել էթնիկ զտումների, բռնությունների, Ադրբեջանի մշակութային և պատմական ժառանգության ոչնչացման մեղավորներին, և նրանց, ովքեր խոչընդոտում են ադրբեջանցիների անվտանգ վերադարձին:
Համայնքը նաև խնդրել է Գերագույն հանձնակատարին միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել մարդու իրավունքների այս խախտումների վրա և այդ հարցը դնել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի քննարկմանը: