Համայնքի նախագահ. Հայերը սպանել են ոչ միայն ադրբեջանցիներին
Հայերը սպանել են ոչ միայն ադրբեջանցիների, այլև հրեաների, ռուսների և այլ ազգությունների ներկայացուցիչների։
«Ազերթաջ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր, Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի վարչության նախագահ Ազիզ Ալեքբերլին՝ ԹուրքՊԱ-ի շրջակա միջավայրի, բնական պաշարների և առողջության պահպանման հանձնաժողովի պատվիրակության հետ հանդիպմանը։ Նա ընդգծել է, որ պատմության ընթացքում Իրանից և Օսմանյան կայսրությունից հայերը տեղափոխվել են Արևմտյան Ադրբեջան, որը հանդիսանում է Ադրբեջանի պապենական հողը։
Ազիզ Ալեքբերլին նշել է, որ միայն անցյալ դարում հայերը չորս անգամ արտաքսել են ադրբեջանցիներին Արևմտյան Ադրբեջանից։ Նա հայտարարել է, որ հայերը սպանել են ոչ միայն ադրբեջանցիների, այլև հրեաների, ռուսների և այլ ազգությունների ներկայացուցիչների։ Նրանք նպատակ էին հետապնդում մաքրել Հարավային Կովկասը այլ ժողովուրդներից, որպեսզի այստեղ միայն հայեր ապրեն։
«Արևմտյան Ադրբեջանում ապրած մարդիկ այժմ ցանկանում են տուն վերադառնալ։ Մենք՝ որպես Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք, մշակել ենք վերադարձի հայեցակարգը։ Մենք ցանկանում ենք խաղաղ ճանապարհով վերադառնալ մեր տներ, մեր պապերի հողեր«,-ընդգծել է նախագահը։