Հիքմեթ Հաջիև. Մենք հիասթափված ենք Միացյալ Նահանգների միակողմանի դիրքորոշումից
Մեր օրակարգը կայանում է նրանում, որ խաղաղ գործընթացը պետք է երկկողմանի լինի։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին չինական Phoenix հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է՝ ԱՀ նախագահի օգնակա Հիքմեթ Հաջիևը։
«Պետք է լինի տարածաշրջանային պատասխանատվություն, նախաձեռնություն և համագործակցություն։ Խաղաղությունը պետք է լինի Բաքվի և Երևանի միջև: Մենք պետք է հասկանանք միմյանց խնդիրները, շրջենք հակամարտության էջը և շարժվենք առաջ։ Այն երկրները, ինչպիսին Ֆրանսիան է, օրինակ, մի կողմից ռազմականացնում են Հայաստանը, մյուս կողմից խոսում են խաղաղության մասին։ Սա չի օգուտ բերել, քանի որ դուք դառնում եք կողմնակալ կողմ այդ գործընթացում:
Մենք հիասթափված ենք նաև Միացյալ Նահանգների որոշ հայտարարություններից և գործողություններից։ Նրանք Ադրբեջանի նկատմամբ միակողմանի դիրք բռնեցին։ ԱՄՆ-ը նաև ընդունել է Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ ուղղումը, որն արգելում է կառավարությանը աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին: Ադրբեջանը ոչ մեկի օգնության կարիքը չունի. Մենք օգնություն ստացող երկիր չենք. Հայեցակարգը որպես այդպիսին մեզ համար անհասկանալի է։ 907 ուղղումը ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից ընդունվել է դեռ 1992 թվականին, երբ օկուպացված էին Ադրբեջանի տարածքները։ Պատկերացրեք, որ դուք գտնվում եք օկուպացիայի տակ, և ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունում է 907-րդ ուղղումը, որն արգելում է ամերիկյան կառավարությանը աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին»,- հայտարարել է Հիքմեթ Հաջիևը։