Հունաստանի ԱԳՆ ղեկավարը անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորել Ադրբեջանի ինքնիշխանության նկատմամբ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մեկնաբանությունը
10 Հունվարի 2024 15:53
Հունաստանի արտգործնախարարի հայտարարությունը մենք դիտարկում ենք, որպես պաշտոնական Աթենքի բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանության նկատմամբ և կոպիտ միջամտություն նրա ներքին գործերին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մեկնաբանության մեջ։
Նշենք, որ Հունաստանի ԱԳՆ ղեկավարը Երևանում հայտարարել է, որ նրա երկիրը Եվրամիության և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակներում արշավ է սկսելու՝ Ղարաբաղում քրիստոնեական հուշարձանները պահպանելու և դրանց հասցված վնասը պարզելու համար։
«Հունաստանը չպետք է հարցերը դիտարկի էթնիկական և կրոնական նախապաշարմունքների պրիզմայով և չպետք է սադրիչ քայլեր ձեռնարկի Ադրբեջանի դեմ։ Ավելի նպատակահարմար կլիներ, որ Հունաստանը պահանջեր Հայաստանից չոչնչացնել ադրբեջանական ժողովրդի մշակութային ժառանգությունը և թույլ տա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությանը այցելել այդ տարածք»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։