Ջեյհուն Բայրամովը Բլինկենի օգնականին տեղեկացրել է Լաչինի ճանապարհին վերջին անօրինական գործողությունների մասին
Դեկտեմբերի 8-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել՝ արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Կարեն Դոնֆրիդի միջև։
ԱԳՆ-ից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացի ներկա վիճակի և հեռանկարների, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների միջև համագործակցության օրակարգի տարբեր հարցերի շուրջ։
Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը պատմել է խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ներկա վիճակի, հաղորդակցությունների բացման ուղղությամբ աշխատանքի և սահմանազատման հարցում ջանքերի մասին։ Բացի այդ, նշվել են վերջին շրջանում Լաչինի ճանապարհի օգտագործմամբ իրականացված անօրինական գործողությունները։
Կարեն Դոնֆրիդն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է տարածաշրջանում կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերին։ Նա ասել է, որ կարևոր է առաջ տանել խաղաղ գործընթացը՝ առաջնորդների և նախարարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համապատասխան: