Ջեյհուն Բայրամովի նամակը հրապարակվել է որպես ՄԱԿ-ի փաստաթուղթ
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ուղղված նամակը Հայաստանի կողմից գերի ընկած ադրբեջանցի զինվորներ Բաբիրով Ագշին Գաբիլ օղլուի և Ախունդով Հուսեյն Ահլիման օղլուի վերաբերյալ, շրջանառվել է որպես Անվտանգության խորհրդի և ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի փաստաթղթեր։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Նամակում լուրջ մտահոգություն է հայտնում, որ Հայաստանը հրաժարվում է վերադարձնել անբարենպաստ եղանակային պայմաններում մոլորված, Հայաստանի զինված ուժերի կողմից գերեվարված, խոշտանգումների և այլ անմարդկային գործողությունների ենթարկված ադրբեջանցի զինծառայողներին, ինչը հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքին և պարտավորություններին։ Նամակում նշվում է նաև, որ գերեվարված զինվորների նկատմամբ շինծու քրեական գործ է հարուցվել։
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ուշադրությանն է ներկայացվել այն փաստը, որ չնայած սոցիալական ցանցերում և այլ բաց աղբյուրներում առկա խոշտանգումների և այլ հանցավոր արարքների ապացույցներին, հայկական կողմը, այդ գործողությունները կատարողներին պատժելու փոխարեն, փորձում է ադրբեջանցի զինվորներին օգտագործել որպես գործարքի առարկա:
Նամակում նշվում է, որ հայ պաշտոնյաների կողմից հնչել են հակասական հայտարարություններ գերեվարված ադրբեջանցի զինվորների վերաբերյալ, ինչը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե ինչպես է Հայաստանն իր անպատասխանատու պահվածքով անտեսում միջազգային մարդասիրական իրավունքը և հումանիզմի սկզբունքները։
Նամակի վերջում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին կոչ է արվում դատապարտել Հայաստանի այս սադրիչ գործունեությունը, որն ուղեկցվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներով, և ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ անհապաղ դադարեցնելու նման սադրանքները, անվերապահորեն ազատ արձակելու ադրբեջանցի զինվորներին՝ պահպանելով նրանց արժանապատվությունը և կյանքի նկատմամբ հարգանքը»,- ասված է նամակում։