Օմբուդսմեն. Միրզոյանի հայտարարությունները հաստատում են ականների ճշգրիտ քարտեզների առկայությունը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած հայտարարությունները հաստատում են օկուպացիայի ժամանակ Ադրբեջանի տարածքներում տեղադրված ականների ճշգրիտ քարտեզների առկայությունը, և որ դրանք մեր երկրին չեն ներկայացվել՝ դիտավորյալ մարդկանց սպանելու նպատակով:
Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան՝ ի պատասխան AZERTAC-ի հարցման։
Օմբուդսմենը նշել է, որ Հայաստանի կողմից իրականացված ականային ահաբեկչությունը խոչընդոտում է օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացվող շինարարական աշխատանքներին, վտանգի տակ է դնում խաղաղ բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, ինչպես նաև հետաձգում է բնակչության անվտանգ վերադարձի գործընթացը իրենց պատմական հայրենիք։ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից ի վեր և մինչ օրս Հայաստանի զինված ուժերի կողմից մեր հողերում տեղադրված ականների պայթյունի հետևանքով տուժել են ավելի քան 3400 քաղաքացիներ, այդ թվում՝ 357 երեխա և 38 կին։ Այսպիսով, Հայաստանի կողմից կոպտորեն խախտվել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները։
Չնայած բազմաթիվ դիմումներին, Հայաստանի կողմից հերքվել են ականադաշտերի ճշգրիտ քարտեզների առկայությունը և դրանք չեն փոխանցվել ադրբեջանական կողմին, իսկ մինչ օրս տրամադրված քարտեզների ճշգրտությունը կազմում է ընդամենը 25 տոկոս։ Հայաստանի արտգործնախարարի վերջին խոստովանությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ այս երկիրը ռազմական հանցագործություններ և ականային ահաբեկչություն է կատարել Ադրբեջանի դեմ։