13 Օգոստոսի 2022 12:14
Fip.am-ի հայկական խմբագրությունը որոշել է սեփական հետաքննությունն անցկացնել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հասցեին Նիկոլ Փաշինյանի վերջին քննադատության վերաբերյալ, ով վերջինիս մեղադրել է իր պարտականությունները չկատարելու մեջ։
Ռուսաստանի արձագանքը չուշացավ. օրինակ՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է որ հայկական կողմը ռուս խաղաղապահների լիազորությունների վերաբերյալ ոչ մի առաջարկներ չի ներկայացրել։ Որոշ ժամանակ անց դիվանագիտական գերատեսչության տեղեկատվության և մամուլի բաժնի փոխտնօրեն Իվան Նեչաևը անհիմն է համարել Փաշինյանի քննադատությունը ռուս խաղաղապահների հասցեին։
Հրատարակչութունը որոշել է պարզաբանել այս հարցը՝ դիմելով ՀՀ ԱԳՆ։ Ի պատասխան՝ ԱԳՆ-ն Fip.am-ին տեղեկատվություն չի տրամադրել առաջարկների բովանդակության մասին, ինչպես նաև չի ճշտել, թե ինչ հիմքով է հրաժարվել դրանք հրապարակել։ Փոխարենը ԱԳՆ-ն առաջարկել է հիմք ընդունել օգոստոսի 4-ի վարչապետի և օգոստոսի 5-ի ԱԳՆ մամուլի խոսնակի վերոնշյալ հայտարարությունները՝ հավելելով, որ «այս պահին հրապարակման ենթակա լրացուցիչ տեղեկատվություն չկա»։
Fip.am-ի հետ հեռախոսազրույցում այս հարցերին հրաժարվեց պատասխանել նաև ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ հայտարարելով, որ լրացուցիչ տեղեկություն չունի։

13 Августа 2022 10:49
Армянская редакция Fip.am решила провести собственное расследование относительно недавней критики Никола Пашиняна в адрес российского миротворческого контингента, обвинившего последнего в невыполнении своих обязанностей.
Реакция России не заставила себя ждать: так, устами главы МИД России Сергея Лаврова было сказано, что армянская сторона не предоставляла никаких предложений по поводу полномочий российских миротворцев. Через некоторое время заместитель директора департамента информации и печати дипведомства Иван Нечаев счел критику Пашиняна в адрес российских миротворцев необоснованной.
Издание решило прояснить этот вопрос, обратившись в МИД РА. В ответ МИД не предоставил Fip.am информацию о содержании предложений, а также не уточнил, на каком основании отказал в их обнародовании. Вместо этого МИД предложил взять за основу вышеупомянутые заявления премьер-министра от 4 августа и пресс-секретаря МИД от 5 августа и добавил, что «дополнительной информации для обнародования в настоящее время нет».
В ходе телефонного разговора с Fip.am пресс-секретарь МИД Ваан Унанян также отказался отвечать на указанные вопросы, заявив, что какой-либо дополнительной информацией не располагает.
Таким образом, официальная Москва утверждает, что не получала никаких предложений от Армении, а официальный Ереван, по сути, отрицает это, утверждая, что эти предложения были представлены еще в феврале 2021 года, в то же время отказываясь обнародовать какую-либо информацию о содержании этих предложений.