Հայ զինվորականներ. Մեր դիրքերը պատշաճ կերպով սարքավորված չեն «Զինվորները խնդրում են լինգ, բահ և քլունգ»
23 Սեպտեմբերի 2022 16:42
Թեեւ 44-օրյա պատերազմից հետո արդեն երկրորդ տարին Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են Ադրբեջանի հետ սահմանի ամրապնդման և պատշաճ խրամատներ ու ամրություններ կառուցելու վերաբերյալ, սակայն առաջնագծում ծառայողներից շատերը հակառակն են պնդում։
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը՝ այդ մասին գրում է «Ազատություն ռադիոկայան»-ի հայկական խմբագրությունը։
Հրատարակությունը նշում է, որ սոցցանցերում, հատկապես վերջին օրերին, այդ մասին բազմաթիվ գրառումներ են հայտնվում։ Դրանցից մեկի հեղինակը, օրինակ, կոչ է արել Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանը՝ բացատրել, թե ինչու են Սյունիքի (Զանգեզուր- խմբ.) մարզի դիրքերում գտնվող զորքերը «լինգ, բահ, քլունգ և այլ աշխատանքային տեխնիկա են խնդրում»։ Մյուս օգտատերերը գրառմանը արձագանքել են նման մտահոգություններով:
«Իսկ այսօր առաջնագծում գտնվող զինվորներից մեկը, ով չցանկացավ ներկայանալ՝ պարբերականին պատմել է, որ դիրքերի պատշաճ կահավորումը, օրինակ՝ երկաթբետոնե ամրությունները, կարող են փրկել բազմաթիվ զինվորների կյանքեր։
«Անօդաչու թռչող սարքը չի կարող ավիացիայի նման մեծածավալ արկեր կրել, նրա հնարավորությունները շատ սահմանափակ են՝ սահմանափակված 10-15 կգ պայթուցիկով։ Իսկ, օրինակ, ավիացիան կարող է տեղափոխել մինչեւ մի քանի տոննա պայթուցիկ։ Եվ այս դեպքում, եթե խրամատները բետոնապատված են և ճիշտ են կառուցվել՝ դրոնների դերը զրոյի է հասցվում, բաց երկնքի տակ գտնվող խրամատում նրա դիմաց արդեն նստած երիտասարդ չկա, որին անմիջապես կարելի է ոչնչացնել, տվյալ դեպքում սովորական բետոնը լուծում է այս խնդիրը»,- ասել է նա։
Սահմանին օրեր առաջ տեղի ունեցած ռազմական գործողություններից հետո համացանցում հայտնվեցին տեսանյութեր, որոնցում երևում է, որ հայկական կողմի դիրքերը կառուցված են այնպես, ինչպես մինչ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը՝ առանց մարտավարական վերջին փոփոխությունների հաշվառման։
Մեր զրուցակցի խոսքով, այդ առումով ադրբեջանական կողմը գործում է ավելի համակարգված, և այդ մասին պետք է ասվի, որպեսզի փոխել իրավիճակը։ «Եթե մեր դեպքում այդ աշխատանքները իրականացնում են հերթապահ զինվորները, որոնք չեն քնում և կատարում են ինժեներական աշխատանքներ ամբողջ ծառայության ընթացքում, ապա հակառակորդի դեպքում նրանք ունեն լավ մշակված, պատրաստի ենթակառուցվածք, որը շատ արագ վերազինում է իր դիրքերը՝ ինժեներական տեխնիկայի և բանվորների օգնությամբ շատ արագ կահավորում է իր դիրքերը, իսկ դա շատ ժամանակ է պահանջում», - ասել է զինծառայողը։
Խորհրդարանական ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը նույնպես այս օրերին հայտարարել է, որ վերջին բախումներում հայկական կողմը ամենամեծ կորուստները կրել է հենց այն դիրքերում, որոնք պատշաճ կերպով չեն հագեցվել։
«Հիմա մենք կարող ենք ուղիղ հարց տալ ՀՀ իշխանություններին. ինչո՞ւ է անցկացվում ասֆալտապատում, ինչո՞ւ են գումարներ ծախսվում գինու տարբեր փառատոների վրա, ինչո՞ւ Հայաստանի ներսում, քաղաքներում անցկացվում են համապատասխան միջոցառումներ, բայց առաջնագիծը, խրամատները սարքավորված չեն՝ ծայրահեղ դեպքում հակառակորդի սովորական գնդակոծությունից և անօդաչու թռչող սարքերից պաշտպանվելու համար»,- ասել է նախկին նախարարը»,- ասվում է հոդվածում։
Պարբերականը գրում է, որ ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանն ընդարձակվել է Սոթքից մինչև Արազ։
«Վերջերս դիրքերից վերադարձած ընդդիմադիր պատգամավորը պնդում է, որ կառավարությունը նոր սահմաններում չի ստեղծել պատշաճ պաշտպանական ենթակառուցվածք, թեև դրա համար ունեցել է մոտ երկու տարի ժամանակ»,- ասվում է հոդվածում։
Պարբերականը գրում է, որ Աբրահամյանը ասել է, որ վերջին էսկալացիան տեւել է մոտ մեկ օր։
«Տվյալ դեպքում կասեմ, որ ինտենսիվությունը, օգտագործված միջոցները զգալիորեն զիջում էին 2016 թվականի ապրիլին չորս օր տեւած ռազմական գործողություններին։ Բայց եթե համեմատենք արձանագրված մարդկային կորուստները, ապա մեկ օրվա տարբերությունը հսկայական է։ Սա նաև վկայում է այն մասին, որ առաջնագիծը պատրաստ չէր հակառակորդի հարվածներին, ինչը հանգեցրեց չափազանց մեծ մարդկային կորուստների»,- նշել է Տիգրան Աբրահամյանը։
2016 թվականի ապրիլին Ղարաբաղում չորս օրյա ռազմական գործողությունների արդյունքում հայկական կողմը կորցրել է մոտ 100 մարդ՝ առնվազն երկու անգամ ավելի քիչ, քան այս տարվա սեպտեմբերին տեղի ունեցած մարտերի արդյունքում։
Իշխանական պատգամավոր, Ազգային Ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանը խոստովանում է, որ դեռ շատ աշխատանք կա անելու՝ միաժամանակ պնդելով, որ այս ժամանակի ընթացքում, նոր սահմանների վրա «հսկայական աշխատանք է անցկացվել»։
«Այո, լավ կլիներ, որ մենք ունենայինք, ասենք, ևս հազար տրակտոր, ևս հազար միավոր հատուկ տեխնիկա և այս ամենը շատ արագ կազմակերպեինք։ Բայց արվում է այն, ինչ գտնվում է մեր հնարավորությունների սահմաններում։ Օգտագործվում են բոլոր տեխնիկական հնարավորությունները, և, այո, սա բանակ է, երբեմն բահ ու քլունգ է պետք։ Բավական է շատ խոսել այդ մասին: Սահմանի ողջ երկայնքով երկաթբետոնե բունկերներ կառուցելու համար կպահանջվի մի քանի տարի։ Պատկերացնու՞մ եք մի քանի հարյուր կիլոմետր երկաթյա բունկերներ։ Բայց ես կասեմ հետևյալը. բավականին մեծ աշխատանք է կատարվել երկաթե բունկերների արտադրության վրա, և մեզ մոտ շատ հատվածներում կան սարքավորումներ և ամրացված երկաթե բունկերներ։ Չեմ կարող նշել երկաթե բունկերի թիվը, բայց դրանք բավականին շատ են, և այս պահին շինարարությունը շարունակվում է»,- հավաստիացրել է իշխանական պատգամավորը։
44-օրյա պատերազմից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանը երկարացվեց, ավելացվեց Սոթքից Արազ գետը ընկած հատվածը՝ մոտ 400 կիլոմետր։ Անցյալ տարվա մայիսին խորհրդարանում, պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է սարքավորվում այս նոր առաջնագիծը՝ Փաշինյանը հավաստիացրեց, որ դիրքերը սարքավորվում են պատշաճ յևով, բայց աշխատանքի մեծ մասը կրում է գաղտնի բնույթ»,- ասվում է հոդվածում։

Армянские военные: Наши позиции не оборудованы должным образом «Солдаты просят ломы, лопаты и кирки»
23 Сентября 2022 12:06
Хотя уже второй год после 44-дневной войны власти Армении заявляют об укреплении границы с Азербайджаном и строительстве надлежащих траншей и укреплений, однако многие из тех, кто служит на передовой, утверждают обратное.
Как передает Caliber.Az, об этом пишет армянская редакция «Радио Свобода».
Издание отмечает, что в соцсетях, особенно в последние дни, появилось много постов об этом. Автор одного из них, например, призвал Минобороны Армении объяснить, почему войска на позициях в Сюникской (Зангезур – ред.) области «просят ломы, лопаты, кирки и другой рабочий инвентарь». Другие пользователи отреагировали на пост аналогичными опасениями.
«А сегодня один из находящихся на передовой военнослужащих, не пожелавший назвать свое имя, рассказал изданию, что надлежащее обустройство позиций, например, железобетонные укрепления, могут спасти жизни многих солдат.
«Беспилотник не может нести снаряды большого объема, как авиация, его возможности очень ограничены, ограничены 10-15 килограммами взрывчатки. А, например, авиация может нести до нескольких тонн взрывчатки. И в этом случае, если окопы бетонированные и правильно построены, роль дронов сводится к нулю, нет уже сидящего перед ним в окопе под открытым небом молодого человека, которого можно сразу же уничтожить, обычный бетон в данном случае решает эту проблему», - сказал он.
После боевых действий, имевших место несколько дней назад на границе, в Интернете появились видеоролики, на которых видно, что позиции армянской стороны построены так же, как и перед Второй Карабахской войной, без учета последних тактических изменений.
По словам нашего собеседника, в этом плане азербайджанская сторона действует более системно, и об этом следует говорить, чтобы изменить ситуацию. «Если в нашем случае эти работы выполняют находящиеся на дежурстве солдаты, которые не спят и выполняют инженерные работы на протяжении всего дежурства, то в случае с противником они имеют отработанную, отлаженную инфраструктуру, которая очень быстро обустраивает свои позиции с помощью инженерного оборудования и рабочих, а нам на это требуется много времени», - сказал военнослужащий.
Глава оппозиционной парламентской фракции «Армения», бывший министр обороны Армении Сейран Оганян также на днях заявил, что наибольшие потери в недавних столкновениях армянская сторона понесла именно на тех позициях, которые не были должным образом оборудованы.
«Теперь мы можем задать прямой вопрос властям РА: зачем проводится асфальтирование, зачем тратятся деньги на различные винные фестивали, почему внутри Армении, в городах проводятся соответствующие мероприятия, но передовая, окопы не оборудованы, по крайней мере, для защиты от обычных артобстрелов противника и беспилотников», - сказал бывший министр», - говорится в статье.
Издание пишет, что секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Тигран Абраамян отметил, что после 44-дневной войны армяно-азербайджанская граница расширилась от Сотка до Араза.
«Депутат от оппозиции, недавно вернувшийся с позиций, утверждает, что правительство не создало надлежащей оборонной инфраструктуры на новых рубежах, хотя на это у него было около двух лет», - говорится в статье.
Издание пишет, что Абрамян заявил о том, что последняя эскалация длилась около суток.
«В данном случае скажу, что интенсивность, применяемые средства значительно уступали боевым действиям, имевшим место в апреле 2016 года, которые длились четыре дня. Но если сравнить зафиксированные человеческие потери, то разница за один день огромная. Это также свидетельствует о том, что передовая не была готова к ударам противника, что привело к слишком большим человеческим потерям», - отметил Тигран Абраамян.
В результате четырехдневных боевых действий в Карабахе в апреле 2016 года армянская сторона потеряла около 100 человек, как минимум в два раза меньше, чем в результате боев, имевших место в сентябре этого года.
Провластный депутат, заместитель председателя постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян признает, что предстоит еще много работы, в то же время настаивая на том, что за это время на новых рубежах «была проделана колоссальная работа».
«Да, было бы здорово, если бы мы имели, скажем, еще тысячу тракторов, еще тысячу единиц спецтехники и очень быстро все это организовали. Но делается то, что находится в пределах наших возможностей. Используются все технические возможности, и да, это армия, иногда необходимы кирка и лопата. Хватит много говорить об этом. На то, чтобы построить железобетонные бункеры вдоль всей границы, уйдет несколько лет. Вы можете себе представить несколько сотен километров железных бункеров? Но скажу следующее: по изготовлению железных бункеров была проделана довольно большая работа, и у нас на многих участках есть оборудованные и укрепленные железные бункеры. Я не могу назвать число железных бункеров, но их достаточно много, и в данный момент строительство продолжается», - заверил провластный депутат.
После 44-дневной войны армяно-азербайджанская граница удлинилась, добавился участок от Сотка до реки Араз - около 400 километров. В мае прошлого года в парламенте, отвечая на вопрос о том, как обустраивается эта новая передовая, Пашинян заверил, что позиции обустраиваются должным образом, но большая часть работ носит секретный характер», - говорится в статье.