Ռաիսին իսկապես մտահոգություն է հայտնել Ալիևին տարածաշրջանում օտար ուժերի առկայության կապակցությամբ Իրանական զորավարժությունների նպատակը
19 0Հոկտեմբերի 2022 12:24
Երեկվանից հայկական տեղեկատվական կայքերն ու թելեգրամյան ալիքները մեջբերում են Լիբանանի հայամետ Kataeb պարբերականի ինչ-որ «աղբյուրներին»՝ պնդելով, թե իբր Աստանայում Ադրբեջանի և Իրանի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Էբրահիմ Ռաիսիի հանդիպմանը բուռն վիճաբանություն է տեղի ունեցել, որի ժամանակ հնչել են փոխադարձ մեղադրանքներ և այլ «ցնցող բաներ»՝ փաշինյանական դեղին մամուլի ոճով:
Մինչդեռ, ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են իրազեկ դիվանագիտական աղբյուրները, որոնք տեղյակ են Աստանայում ադրբեջանա-իրանական բանակցությունների ընթացքին, լիբանանյան պարբերականի տարածած և հայկական լրատվամիջոցների կողմից վերցված տեղեկատվությունը կեղծ է։
Ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ Աստանայում կայացած բանակցություններում իրանական կողմն իսկապես մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում օտար ուժերի առկայության կապակցությամբ։ Բայց դա վերաբերել է ... Հայաստանի տարածքում եվրոպացի դիտորդների առկայությանը, քանի որ տասնյակ արևմտյան լրտեսների օրինական ներկայությունը նրա սահմանների մոտ՝ Հայաստանում արևմտյան «խաղաղապահ» կոնտինգենտի տեղակայման հեռանկարով, բացահայտորեն հակասում է Թեհրանի շահերին։
Ընդհակառակը, Աստանայում Ադրբեջանի և Իրանի ղեկավարների բանակցություններն անցել են կառուցողական մթնոլորտում։ Եվ այս ֆոնին հայկական կողմը, որը հաճույքով հավատում է սեփական ֆեյքերին, պետք է լավ մտածի, թե իրականում ում դեմ են ուղղված սահմանին իրանական «խաղաղաբեր» զորավարժությունները, որոնք ներառում են Արազ գետն անցնելը։