Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Միրզոյանին
«Հայտարարություններն այն մասին, որ հայկական կողմից ականների տեղադրման և ադրբեջանական մարտական դիրքերի դեմ սադրանքների պատճառով այս տարվա սեպտեմբերին չսահմանազատված սահմանին տեղի ունեցած բախման հետևանքով Ադրբեջանը իբր օկուպացրել է Հայաստանի տարածքը, հիմք չունեն»:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ն, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունները, որոնք նա արել էր 2022 թվականի նոյեմբերի 28-ին «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում:
«Դա հակասում է ցանկացած տրամաբանությանը, որ Հայաստանը, որը գրեթե 30 տարի օկուպացրել է ադրբեջանական տարածքները, դեռ օկուպացիայի տակ է պահում Ադրբեջանի 8 գյուղ, ամբողջությամբ դուրս չի բերում իր ուժերը Ադրբեջանի տարածքից, շարունակում է իր ռազմական սադրանքներն ու ականային սպառնալիքները, մեղադրում է Ադրբեջանին, որ նա դիրքեր է զբաղեցրել չսահմանազատված սահմանին և դրանով իսկ խոչընդոտում է հանձնաժողովի աշխատանքը։
Չպետք է մոռանալ, որ 2020 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո հենց Հայաստանն էր, որ երկար ժամանակ չէր արձագանքում սահմանները սահմանազատելու Ադրբեջանի առաջարկին», - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

МИД Азербайджана ответил Мирзояну Армения все еще держит под оккупацией 8 азербайджанских сел
«Утверждение о том, что в результате столкновения, произошедшего в сентябре текущего года на неделимитированной границе в результате установки армянской стороной мин и провокаций против наших военных позиций, Азербайджан якобы оккупировал территорию Армении, не имеют никаких оснований».
Как сообщает АПА, об этом говорится в комментарии начальника пресс-службы Министерства иностранных дел Айхана Гаджизаде на озвученные министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном утверждения в интервью информационному агентству «Арменпресс» 28 ноября 2022 года.
«Не подается никакой логике то, что Армения, которая в течение почти 30 лет удерживала азербайджанские территории под оккупацией, все еще держит под оккупацией 8 сел Азербайджана, полностью не выводит свои силы с территории Азербайджана, продолжает свои военные провокации и минные угрозы, обвиняет Азербайджан в том, что он занял какие-то позиции на неделимитированной границе и тем самым препятствует работе комиссии. Не следует забывать, что именно Армения долгое время не отвечала на предложение нашей страны о делимитации границ после Отечественной войны 2020 года» - отметил А.Гаджизаде.