ԿԽՄԿ. Զանգվածային թաղման վայրերում աճյունները պետք է արտաշիրմվեն մասնագետների կողմից
Ազատագրված տարածքներում հայտնաբերված զանգվածային գերեզմաններում արտաշիրմման աշխատանքները պետք է իրականացնեն մասնագետները:
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։
«Անհայտ կորածների մասին տեղեկություններ են հավաքվել, կենսաբանական նմուշներ են վերցվել։ Այս ամենը կարևոր դեր է խաղում անհայտ կորածների որոնման գործում։ Արտաշիրմման աշխատանքները պետք է իրականացնեն մասնագետները»,- ընդգծել է Իլահա Հուսեյնովան։
Կոմիտեի ներկայացուցիչը նշել է, որ արտաշիրմման ժամանակ սովորական սխալը հանգեցնում է նրան, որ մարդու ճակատագիրը հավերժ մնում է առեղծված։

МККК: Эксгумацию в массовых захоронениях должны проводить специалисты
Работы по эксгумации в массовых захоронениях, обнаруженных на освобожденных территориях, должны проводиться специалистами.
Об этом Report сообщила руководитель отдела по связям с общественностью Международного комитета Красного Креста (МККК) Илаха Гусейнова.
«Собрана информация о пропавших без вести, взяты биологические образцы. Все это играет важную роль в поиске пропавших без вести. Эксгумацию должны проводить специалисты», - сказала И.Гусейнова.
Представитель комитета отметила, что обычная ошибка при эксгумации приводит к тому, что судьба человека навсегда остается загадкой.